Pralko-suszarka jaką najlepiej kupić?

Pralko suszarka którą polecam to model Hotpoint-Ariston AQD1070D 49 EU/B. Prezentuje się następująco:

Pralko-suszarka

Polecam jej zakup w sklepie Ole Ole. Kosztuje tam 1611,31 zł

oleole-logo-sugestowo

Możliwy jest zakup na raty np. 10 rat 0%, czy też dokupienie wniesienia i montażu w cenie 99 zł. Dwa lata temu skorzystałem z obydwu opcji kupując dokładnie ten model 🙂

Czym jest pralko suszarka

Pralko suszarka to urządzenie AGD będące dwoma sprzętami w jednym. Upierze i wysuszy. W przypadku większości ubrań nie będzie potrzeby rozkładania suszarki i zabierania miejsca czy to w kuchni, przedpokoju czy na balkonie.

Brak konieczności rozwieszania ubrań uważam za bardzo duże udogodnienie. Przez jakiś czas miałem możliwość użytkowania zarówno pralki i suszarki jak i pralko-suszarki. Jeśli masz miejsce to moim zdaniem warto wybrać pralkę + suszarkę. Jeśli nie pralko-suszarka zdecydowanie się sprawdzi.

 

W jaki sposób działa pralko-suszarka

Zasada działania pralki jest standardowa. W przypadku suszarki nie jest to takie oczywiste. Zasada opiera się na podgrzaniu powietrza i przepuszczeniu go przez bęben a następnie skropleniu zawilgoconego powietrza i powtórzenia cyklu aż do wysuszenia. Tutaj dowiesz się więcej o działaniu suszarki kondensacyjnej.  Należy zwrócić uwagę na jeden szczegół – jest to opis suszarki. W przypadku pralko-suszarki chłodzenie wnętrza nie dokonuje się powietrzem lecz … wodą. Dlatego pralko-suszarka pobiera sporo wody podczas cyklu suszenia !

 

Ile kosztuje używanie pralko suszarki?

Zakup pralko suszarki to wydatek rzędu 1700 zł. Jest on niższy niż kupienie osobno pralki i suszarki. Natomiast koszty pojedynczego prania wraz z suszeniem będą kosztować więcej. Poniżej dokładne dane dla polecanego modelu:

  • Zużycie prądu pranie: 1,83 kWh
  • Zużycie wody pranie: 77 litrów
  • Zużycie prądu pranie+suszenie: 6,12 kWh
  • Zużycie wody pranie+suszenie: 108 litrów

 

Zakładając cenę prądu na poziomie 0,65 zł / kWh i cenę wody na 15 zł / m3 wychodzi:

  • Pranie: 2,35 zł
  • Pranie wraz z suszeniem: 5,60 zł

 

Powyższe nie uwzględnia ceny proszku do prania i zużycia się sprzętu.

 

Co można a czego nie można suszyć?

To bardzo ważne pytanie. Z doświadczeń innych osób wiem, że trzeba uważać ze swetrami. Potrafią się zbiec bardzo zmniejszając swój rozmiar. Najbezpieczniej uważać na to poprzez sprawdzanie oznaczeń ubrań. Jeśli dana rzecz z garderoby ma takie oznaczenie:

Zakaz suszenia

To oznacza, że nie wolno go suszyć w pralko-suszarce czy suszarce. Zazwyczaj zasada jest taka, że im droższa bluzka, sweter, spodnie etc. tym bardziej delikatna ;). Co kosztuje podwójnie nie dość, że przy zakupie to jeszcze przy użytkowaniu płaci się czasem za czyszczenie. Ale czego nie robi się aby dobrze wyglądać 😉

 

Wymagania względem pralko-suszarki

Jak każde urządzenie AGD pralko suszarka powinna być wyposażona w przydatne funkcje w codziennym użytkowaniu. Wg. Sugestowo trzy najważniejsze funkcje to:

  • posiadanie czujnika wilgoci
  • posiadanie wbudowanej wagi
  • umożliwi automatyczne pranie a następnie suszenie

Nie wszystkie pralko-suszarki spełniają te założenia. Są to moim zdaniem bardzo ważne komponenty. Już tłumaczę jaki jest cel powyższych rzeczy:

Czujnik wilgoci

Ten element jest konieczny, aby suszarka działała aż wysuszy. Zdecydowana większość pralko-suszarek nie ma takiego czujnika i suszy z góry zaprogramowaną ilość minut. Jest to nieracjonalne – raz będzie suszyć za krótko i ubrania będą mokre a raz za długo i będą przesuszone. Dlatego czujnik wilgoci w pralko suszarce uważam za podstawowe wyposażenie.

Najłatwiej wyobrazić sobie sytuację gdy raz wkładamy grube wełniane bluzy i spodnie dresowe (w czymś trzeba chodzić na siłownię, czy pobiegać* 😉 ) a innym razem cieniutkie podkoszulki. Obydwa prania nastawimy tak samo na pranie w 40′, bawełna. Na pewno ilość wody jaka zostanie w ubraniach jest różna. Dlatego suszenie w ten sam sposób mija się z celem.

W związku z powyższym należy wybrać model z czujnikiem. Dodatkowo, aby urządzenie nie zgłupiało przy suszeniu, należy umieszczać w bębnie podobne do siebie ubrania pod względem materiału i grubości.

 

Wbudowana waga

Dzięki wbudowanej wadze pralko-suszarka może dobrać odpowiednią ilość wody gdy pierze. Tak aby nie zużywać jej zbyt dużo. Poza tym zazwyczaj pralko-szuszarki mają mniejszą ładowność suszenia niż prania. W przypadku polecanego modelu ładowność to 10kg prania i 7kg suszenia. Co się stanie jeśli wrzucę 9kg i ustawię pranie i suszenie? A co się stanie jeśli załaduję 12kg prania?

Liczę, że z wbudowaną wagą pralko-suszarka sobie poradzi w takich sytuacjach 🙂

 

Pranie i suszenie następujące po sobie automatycznie

Trudno w to uwierzyć, ale część modeli pralko suszarek wymaga aby nastawić pranie, odczekać aż się skończy, a następnie podejść do urządzenia i nastawić suszenie. Zupełnie bez sensu! Powinna być możliwość nastawić pranie i następujące po tym suszenie w sposób automatyczny.

 

Oczywiście można się obyć bez powyższych trzech funkcji. Tylko po co? Jeśli szukam dobrego sprzętu to polecam taki jaki sam bym kupił/kupiłem.

 

Wielkość łazienki do pralko-suszarki

Polecany model jest na prawdę pokaźnych rozmiarów. Dokładniej: GxSxW: 61,6 x 59,5 x 85 cm. Jednak przy odpowiednim rozplanowaniu miejsca zmieści się w łazience mającej 3,6 m2. Oczywiście w takim wypadku pozostałe elementy wyposażenia jak np. zlew będą bardzo małe. Mimo to polecam.

 

Pralko-suszarka czy pralka i suszarka?

Osobiście wybrałbym pralkę i osobno suszarkę stojące na sobie. Dzięki temu nie zużywają powierzchni.

Jeśli jednak nie masz miejsca na pralkę + suszarkę to po co się głowić. W takim wypadku wybierz pralko-suszarkę. Jest ona zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż sama pralka 🙂 Nie trzeba już będzie wywieszać 90% ubrań 😉

Szczegółowiej nt. wyboru: pralka i suszarka vs pralko-suszarka.

 

*Nie polecam biegania. Można sobie zepsuć stawy… Jeśli chcesz schudnąć to ćwicz regularnie, zapisuj WSZYSTKO co jesz i waż się regularnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *