Jaki pendrive kupić?

Szukasz pendriva? Jasne, przydatna rzecz 🙂 Sugestowo poleca GoodRam UCL3 16GB w cenie 18,09 zł

Pendrive GoodRam

allegro-logo-sugestowo

Nie potrzebujesz czytać dalej – wybierz ten i będzie Ci służył 🙂

 

Do czego potrzebuje pendriva?

Pendrive służy do przenoszenia danych z urządzenia na urządzenie. Jednak coraz częściej wykorzystuje się do tego internet i wysyła daną rzecz mailem etc. Moim zdaniem to bardzo dobry kierunek ze względu na … bezpieczeństwo. Pendrive jest mocno narażony na zarażenie wirusem jeśli wkładamy do komputera, który takie posiada.

Osobiście najczęściej używam pendriva do … instalowania windowsa 😉

 

Wybór pendriva…

…nie jest aż tak trudny, rekomendując dany model biorę pod uwagę:

  • wielkość
  • pojemność
  • szybkość działania
  • producent
  • sprzedawca

 

Wielkość pendriva

Istnieją pendrivy standardowe mające kilka centymetrów i taki właśnie polecam w tym wpisie. Jest on dość uniwersalny. Istnieją jednak mini pendrivy prawie nie wystające z portu USB. Łatwiej je zgubić, jednak rozumiem ich przydatność w np. radiu samochodowym, po co ma wystawać z niego duży element 😉 Przykładem jest GoodRam Piccolo.

 

Pojemność

Jest sprawą dość indywidualną, choć na 99% wystarczy Ci 8 GB. W tym wpisie polecam pendrive 16 GB ze względu na to, iż mniejsze kosztują tyle samo. Jeśli potrzebujesz czegoś większego nie wahaj się taki wybrać.

 

Szybkość działania

Rozumiem przez to ile czasu zajmuje odczyt / zapis danych na pendrivie. Dwie złote zasady to: kupić pendrive, który obsługuje USB 3.0. Będzie on oczywiście kompatybilny z standardowym USB 2.0 (wtyki mają identyczne wymiary, różnią się szybkością przesyłu danych). Druga zasada to jeśli zależy Ci na szybkości koniecznie włóż pendrive w port 3.0 a nie 2.0. Bardzo łatwo poznasz który jest który. Port USB 3.0 wygląda tak:

Port USB 3.0 - laptop

Jak widzisz port USB 3.0 jest niebieski i to jedyna różnica w wyglądzie względem 2.0. Oczywiście gdzie nie włożysz pendriva to będzie działał. W tym niebieskim przegrywanie plików będzie szybsze.

 

Producent

Marka pendriva jest dość istotna, przede wszystkim nie używaj no namów. Osobiście nie używam takich pendrivów nawet jeśli dostane jako mini podarunek reklamowy od firmy. Dlaczego? Bo może zawierać wirusy. Absolutnie nie oskarżam danej firm o to, że chce mi zepsuć komputer. Po prostu kupując taki pendrive firma kupuje najtańszy i już na etapie produkcji może zostać dograne coś do niego, aby producent pendriva zarobił.

Dlatego polecam zakup markowych urządzeń np. GoodRam (polska firma), Kingstone, Adata, SanDisc etc.

Sprzedawca

Najlepiej kupować u renomowanego sprzedawcy. W polecanym sklepie na allegro sam kupowałem nie raz. Zazwyczaj wybierając opcję darmowej dostawy tj. list zwykły (nie polecony). W takim wypadku, jeśli poczta zgubi przesyłkę to byłbym stratny (nie ma możliwości zgłosić reklamacji), jednak nigdy mi się to nie zdarzyło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *