Jaki Powerbank kupić?

Sugestowo ma ułatwiać wybór dlatego zacznę od podania konkretnego modelu który moim zdaniem jest najlepszym wyborem.

Mianowicie model ADATA Power Bank P10050 w sklepie Xkom. Cena to 39 zł (!)

Powerbank prezentuje się następująco:

Powerbank biały Adata 10050 mAh

Poniższe logo sklepu kieruje wprost do tego modelu. Już nie musisz szukać gdzie kupić 😉

x-kom-logo-sugestowo

Jeśli chodzi o recenzję powerbanku to znalazłem ją tutaj.

 

Zacznijmy od początku – co to jest PowerBank?

PowerBank inaczej przenośna ładowarka to urządzenie, które jest przenośną baterią. Najpierw je ładujesz jak telefon (ma wtyk microUSB więc naładujesz zwykłą ładowarką do smartfona) a następnie kablem USB naładujesz swój smartfon, nawigację, czy inny sprzęt elektroniczny.

Słowo „naładujesz” jest podkreślone nie bez przyczyny. Rekomendowany poniżej model PowerBanku ma taką pojemność, że naładujesz swój telefon nawet 3 krotnie!

Należy tutaj jeszcze dodać, iż ładowanie PowerBanku jest operacją długotrwałą – może potrwać kilka godzin aby w pełni uzupełnić go energią. Dzięki temu mamy „prąd” zawsze przy sobie 😉

Kolejna rzecz, jaką warto przemyśleć przed zakupem to:

Do czego można wykorzystać PowerBank?

Najczęściej wykorzystywany jest do doładowania telefonu w miejscu gdzie nie ma się gdzie podłączyć. I jak najbardziej świetnie się do tego nada.

Jednak są też mniej oczywiste zastosowania np. zasilanie nawigacji samochodowej. Czemu może mieć to sens? Gdyż często pojawiają się zakłócenia (przebicia) na CB Radiu gdy podłącza się dodatkowe urządzenie do gniazda zapalniczki. Jechanie z ciągłym szumem jest bardzo nieprzyjemne. Najprostszym rozwiązaniem jest właśnie zastosowanie PowerBanku.

Jest to rozwiązanie problemu szumów w CB Radiu, choć osobiście polecam wykorzystanie Yanosika w tym celu.

Przejdźmy już do meritum, czyli…

Jak dokonać wyboru ładowarki przenośnej (PowerBanku)?

Wybór nie jest aż tak trudny. Trzeba wiedzieć tylko o kilku ważnych aspektach:

 

  • Pojemność – jak wiele razy może naładować Twój smartfon (mAh). Jeśli wystarczy Ci Powerbank ładujący smarton 1-1,5 raza to wybierz model o pojemności ~5000 mAh. Jeśli jednak szukasz czegoś do ładowania smartfona 4-6 razy to potrzebujesz 20 000 mAh.

 

  • Wielkość – z zasady im mniejszy i lżejszy tym lepiej.

 

  • Szybkość ładowania się – im szybciej tym lepiej.

 

  • Szybkość ładowania urządzeń – jak szybko może naładować np. telefon (świadczy o tym prąd wyjściowy – 1A to standard 2A to świetny wynik). Istnieją standardy szybkiego ładowania np. QuickCharge, jednak moim zdaniem nie warto do tego dopłacać.

 

  • Marka – należy wybrać sprawdzoną, tak aby na pewno mieć zabezpieczenia, które uchronią ładowany sprzęt od zniszczenia. Najprościej wybierać sprzęt firmowy np. Adata, Xiaomi, Huawei, PQI, Tp-Link. Nigdy nie kupiłbym sobie powerbanka tzw. no nama ze względu na to, że jest to bateria – może się „wylać”, zapalić etc.

 

  • Ilość USB – zależnie od potrzeb 1 albo 2. Myślę, iż 1 wystarczy większości osób.

 

  • Wtyk ładowania – coraz więcej telefonów posiada wtyk do ładowania USB C, mimo to powerbanki odstają i wciąż używają złącza Micro USB. Zwróć na to uwagę, aby w podróż zabrać nie tylko powerbank, ale również odpowiednie kabelki zarówno do naładowania powerbanka jak i umożliwiające naładowanie z niego Twojego smartfonu czy innego urządzenia 🙂

 

  • Cena – oczywiście im taniej tym lepiej. Myślę, że nie ma sensu wydawać więcej niż 100 zł, a do zwykłych zastosowań od czasu do czasu wystarczy proponowany PowerBank Adata za 40 (!) zł.

 

Jaki PowerBank wybrać?

Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty Sugestowo w kwietniu 2019 r. poleca PowerBank ADATA P10050 który ma 10 050 mAh.

Koszt? 39 zł + darmowa przesyłka z allegro smart.

Kliknięcie poniższego loga skieruje wprost do zakupu.

x-kom-logo-sugestowo

Czy 10 000 mAh = 4x ładowanie baterii 2 500 mAh?

Niestety nie!

Okazuje się, iż mAh PowerBank ≠ mAh bateria Smartfona 😉

Oznaczenie mAh nie bierze pod uwagę napięcia. Dlatego jest trochę zwodnicze. Natomiast powyższy PowerBank pozwoli na naładowanie smartfona 2-3 razy do pełna. I to się liczy! 🙂

W przypadku porównania różnych PowerBanków

mAh = mAh

będą bardzo bardzo małe różnice będą w sprawności zmiany napięcia etc. Generalnie mAh jest dobrym parametrem do porównań różnych powerbanków. Im więcej tym więcej naładujemy. Natomiast trudniej dokładnie określić na ile naładowań np. smartfona wystarczy.

Źródło: http://www.tp-link.com.pl/faq-741.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *