Pralka połączona z suszarką

Pralka i suszarka – dwa osobne urządzenia AGD stojące na sobie. Które wybrać?

Masz miejsce w łazience na dużą pralkę 60×60 i nie wisi tam kaloryfer / piecyk gazowy / potrzebne półki?

Świetnie! Postaw na niej suszarkę!

Polecany model pralki to Hotpoint-Ariston* NM11 824 WC A PL (1399 zł)

Hotpoint-Ariston NM11 824 WC A PL - Pralka

 

Polecany model suszarki to Bosch WTG86400PL (1623 zł)

 

Bosh WTG86400PL - Suszarka do ubrań

Dodatkowo warto wybrać opcję wniesienia sprzętu wraz z pełnym montażem. Koszt: 199 zł

UWAGA! Jeśli masz dzieci (tj. planujesz bardzo częste suszenie) wybierz model: Bosch WTH8500EPL posiada wbudowaną pompę ciepła co zmniejsza zużycie prądu dwukrotnie.

 

Łącznik pralki i suszarki umożliwiający postawienie suszarki na pralce. Jest to element konieczny. Polecam uniwersalny model firmy Wpro:

Łącznik pralki i suszarki z półką na ubrania

Dodatkowy element – wąż do odpływu skroplin suszarki (nie jest wymagany). Kup go tylko jeśli masz odpowiedni odpływ – tj. jeden od pralki i drugi od suszarki. Dzięki temu unikniesz wylewania wody z pojemnika suszarki.

Wąż do skroplin z suszarki

Nie posiadasz osobnego odpływu? Niczym się nie przejmuj! W takim wypadku nie kupuj wężyka. Po prostu raz na kilka suszeń będziesz potrzebował/a wylać wodę, która zgromadzi się w specjalnym pojemniku suszarki.

I to wszystko :). W cenie 3419 zł otrzymujesz pełny komfort prania. Nie trzeba już nic suszyć. Nareszcie!

Bardzo polecam takie rozwiązanie.

W dalszej części wpisu więcej szczegółów nt. wybranych urządzeń i o sposobie Sugestowo na rekomendowanie właśnie tych. Jeśli jednak nie potrzebujesz szczegółów, to powyższe jest wystarczające.

Sugestowo ma ułatwiać wybór 😉

Szczegóły rekomendacji połączenia pralka + suszarka jako dwóch osobnych urządzeń

Zajmowane miejsce

W porównaniu do samej pralki o standardowych rozmiarach (60×60 cm) połączenie zajmie tyle samo, jako, że obydwa będą stać na sobie. Dlatego nie potrzebujesz super dużej łazienki aby cieszyć się z braku konieczności wywieszania ubrań.

Co wybrać – pralka + suszarka, czy pralko-suszarka?

Sugestowo ma ułatwić wybór, dlatego nie przedłużając – polecam rozwiązanie pralka + suszarka. Jeśli nie masz jednak miejsca to pralko-suszarka jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż sama pralka. Pralko-suszarka, jest również znacznie tańsza (ok. 1600 zł). Szczegółowiej nt. wyboru: pralka i suszarka vs pralko-suszarka.

Czy suszarka może stać osobno?

Jak najbardziej! Możesz postawić suszarkę w dowolnym miejscu. Jedyne czego wymaga do działania to podłączenie do prądu. Moim zdaniem ustawienie na pralce jest jednak najpraktyczniejsze z kilku powodów:

  • oszczędność miejsca – i tak jest zajmowane przez pralkę
  • łatwość przerzucania ubrań z pralki do suszarki – nie trzeba nosić przez pół mieszkania

 

Czy suszarkę należy czyścić?

Tak, pamiętaj, aby po każdym suszeniu usunąć kłaczki ze specjalnego filtra. Zajmuje to dosłownie 30 sekund.

 

Wielkość załadunku

Obydwa sprzęty mają tą samą wielkość załadunku wynoszącą 8kg. Jest to wartość podawana dla suchego wkładu, dlatego obydwa urządzenia pasują do siebie idealnie. Można wyprać i wysuszyć na prawdę dużo w jednym cyklu.

 

Raty 0%

Polecam zakup tego sprzętu w Ole Ole lub Rtv Euro AGD. Mało kto wie, że obydwa sklepy należą do jednego właściciela. Oprócz dostępności rat 0% możliwe jest także zamówienie usługi pełnego montażu.

 

Czas prania i suszenia

Zależnie od programu i wielkości wsadu zarówno pranie jak i suszenie zajmie ok. 1-2 godziny. Jest to znacznie szybciej niż w przypadku pralko-suszarki, której cykl pranie+suszenie potrafi zająć 7 godzin.

 

Pasowanie do siebie pralki i suszarki

Jeśli wybierasz inne sprzęty niż polecane w tym wpisie to bardzo uważaj na ten aspekt. Najprostszym rozwiązaniem aby obydwa urządzenia na 100% pasowały do siebie jest zakup ich tej samej firmy i dokupienie łącznika również tej firmy. Myślałem o tym, aby polecić odpowiednią pralkę i łącznik Bosch-a. Jednak model pralki Hotpoint-Ariston, który polecam, jest nie tylko tańszy, ale ponadto ma funkcję pary. Poza tym używałem takiego połączenia pralka Hotpoint-Ariston i suszarka Boscha i wiem, że do siebie pasują. Wymiary tamtych urządzeń były identyczne z polecanymi w tym wpisie. Dlatego jestem pewien, że to będzie pasować. Miałem 90% pewności gdy kupowałem obydwa sprzęty. Dlatego zakupiłem sprzęt w internecie, co umożliwia zwrot w ciągu 14 dni. Jeśli potrzebujesz kupić na raty, to również nie ma problemu. Możesz wziąć raty przez internet.

 

Ile kosztuje użytkowanie pralki + suszarki?

Konkretne modele polecane w tym wpisie zużywają:

  • Prąd** – pranie: 0,989 kWh
  • Woda – pranie: 52 litry
  • Prąd – suszenie: 4,61 kWh

Zakładając cenę prądu na poziomie 0,65 zł / kWh i cenę wody na 15 zł / m3 wychodzi:

  • Pranie: 1,42 zł
  • Pranie wraz z suszeniem: 4,42 zł

Powyższe obliczenia zakładają, że jest to pełny ładunek pralki i pełny ładunek suszarki. Jeśli pierzesz/suszysz trochę mniej zużyjesz też mniej wody i prądu.

 

Suszarka z pompą ciepła

Prawdopodobnie zapytasz, czemu nie polecam suszarki z pompą ciepła, która zużywa połowę energii elektrycznej polecanego modelu. Odpowiedź to cena i długość suszenia. Kosztują kilkaset złotych więcej, a cykl suszenia zajmuje znacznie znacznie dłużej. Dlatego właśnie polecam przedstawiony model 🙂

 

Czy kiedykolwiek używałem takiego połączenia?

Tak!

Nie mogę się doczekać, gdy znów będę użytkować pralkę i suszarkę. Bardzo ułatwia życie brak konieczności rozwieszania ubrań 🙂

Wygląda to następująco:

Łazienka z pralką i stojącej na niej suszarką

Nie przejmuj się przewodem do niezamontowanego wtedy jeszcze kaloryfera, czy rurą odkurzacza 😉

Pralka i suszarka zostały zakupione we wrześniu 2017r.

  • Pralka: Hotpoint-Ariston RSG 724 JW PL (1249 zł)
  • Suszarka: Bosch WTN86200PL (1579 zł)

Są to te same firmy sprzętu co polecane w tym wpisie. Sprawdziłem wymiary i są dokładnie takie same. Dlatego zakładam, że polecany uniwersalny łącznik będzie pasował i wszystko będzie prawidłowo działać 🙂

 

*Hotpoint-Ariston to inny brand firmy Indesit. Natomiast Indesit został zakupiony przez Whirlpool.

**Tak, wiem, energia elektryczna 🙂

Logo wpisu pochodzi ze sprzętu firmy Haier model HWD120-B1558U. Jednak tego modelu nie rekomenduję – za mała ładowność suszarki, innych parametrów nie sprawdzałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *