Pralka i suszarka VS pralko-suszarka

Co wybrać – pralkę i osobno suszarkę czy pralko-suszarkę ?

Pralka + suszarka vs pralko-suszarka – wiele osób zastanawia się co lepiej wybrać. Sugestowo ma ułatwiać wybór, dlatego z góry napiszę, że polecam dwa osobne urządzenia pralka + suszarka stojące na sobie. Jeśli jednak nie masz miejsca, lub nie chcesz aż tyle płacić, to pralko-suszarka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż sama pralka.

 

Doświadczenie w użytkowaniu pralko-suszarki i pralki+suszarki

Przez pół roku w mieszkaniu posiadałem pralkę i suszarkę. Modele Hotpoint-Ariston RSG 724 JW PL + Bosch WTN86200PL. Ponadto miałem okazję użyć kilkanaście razy pralko-suszarki modelu Hotpoint-Ariston AQD1070D 49 EU/B. Mogę tym wszystkim sprzętom wystawić bardzo pozytywną recenzję 🙂

 

Jaką pralkę / suszarkę kupić? W którym sklepie najlepiej?

Nie musisz już szukać 🙂

Pralka + suszarka (Hotpoint-Ariston NM11 824 WC A PL + Bosch WTG86400PL)

Pralko-suszarka (Hotpoint-Ariston AQD1070D 49 EU/B)

W dalszej części artykułu dokładniejszy opis.

Niezależnie co wybierzesz, jeśli do tej pory używałe(a)ś jedynie pralki i wywieszałe(a)ś ubranie ręcznie to zdecydowanie poczujesz różnicę. Zmiana komfortu życia jest moim zdaniem niewspółmierna do poniesionych kosztów. Szczególnie w przypadku pralko-suszarki, która kosztuje ~1600 zł, a gdyby kupować tylko pralkę to wydasz ~800 zł.

 

Zalety pralko-suszarki

 • Cena – za ok. 1600 zł dostajemy kompletne urządzenie. W przypadku pralki i osobno suszarki będzie to ok. 3200 zł.
 • Następujące po sobie pranie i suszenie – nie trzeba nic przekładać, ustawiasz, czekasz i … wyjmujesz czyste i suche ubrania.
 • Ilość miejsca – jeśli nad miejscem na pralkę jest zawieszony np. kaloryfer to nie będziesz miał/a możliwości postawić pralki i suszarki na sobie

 

Zalety pralki i suszarki jako dwóch osobnych urządzeń

 • Czas prania i suszenia – w przypadku osobnych urządzeń każdy cykl to ok. 1-2h. W pralko-suszarce ok. 5-7h. Ponadto w przypadku osobnych urządzeń po wypraniu można przełożyć ubrania do suszarki i nastawić kolejne pranie.
 • Delikatność dla ubrań – wiem, że pralko-suszarka potrafi bardzo skurczyć sweter. Nie przypominam sobie takiej sytuacji w przypadku suszarki. Jednak nie jest to 100% pewności. Rzuć okiem na metkę, czy można suszyć dane ubranie.

 

Werdykt

Wg. Sugestowo jeśli masz wystarczająco miejsca i nie przeraża Cię kwota wydatku, to weź pralkę i suszarkę. Głównym argumentem za osobnymi urządzeniami jest … czas. Za długo się czeka w przypadku pojedynczego urządzenia.

Jeśli jednak nie masz miejsca, kwota zakupu jest zbyt wysoka, czy też czas nie stanowi dla Ciebie problemu. To śmiało wybierz pralko-suszarkę i przekonaj się jak wygodny jest brak konieczności wywieszania ubrań :). Jest to moim zdaniem zdecydowanie lepsze wyjście niż zakup samej pralki.

 

Czemu nie posiadam pralko-suszarki?

Jak pisałem we wpisie nt. pralki i suszarki, obecnie posiadam jedynie pralkę. Zupełnie nie opłaca mi się kupować pralko-suszarki do mieszkania, które wynajmuję. Zakładam, że myślisz o suszarce do nowego miejsca zamieszkania czy też przy okazji wymiany sprzętu AGD – jeśli zepsuła się pralka to świetny moment 😉

 

Suszarka a dzieci

Z relacji innych osób wiem, że w przypadku posiadania dzieci ilość pralek / suszarek jakie się nastawia w niektóre dni jest na prawdę duża (np. 10). W takim wypadku pralko-suszarka zupełnie się nie sprawdzi ze względu na długość pracy. Ponadto posiadanie samej pralki stwarza problem – gdzie wywiesić aż tyle rzeczy (?)

W związku z tym jeśli posiadasz dzieci to koniecznie zainteresuj się pralką i osobno suszarką. Dodatkowo jeśli planujesz nastawiać aż tyle suszenia, to wybierz inny niż polecany model – z pompą ciepła, tak aby zużywała 2x mniej prądu od polecanego modelu. Jeśli planujesz suszyć aż tyle polecam model suszarki: Bosch WTH8500EPL

 

Wady suszarki automatycznej (?)

Tak jak pisałem powyżej jestem zdecydowanym zwolennikiem posiadania pralki i suszarki, a w przypadku braku miejsca pralko-suszarki. Spotkałem się jednak z opiniami osób, które posiadając jej nie używają:

 • Nie lubię używać suszarki. Nadaje się tylko do ubrań syntetycznych, a jeśli chodzi o bawełniane to trzeba zbyt długo czekać na wysuszenie. Poza tym ubrania są dużo bardziej pogniecone, a po wyjęciu z suszarki i tak trzeba je przed włożeniem do szafy chociaż na chwilę rozwiesić żeby ostygły i dosuszyły się.
 • Lekko zużywa ubrania

 

Jako Sugestowo zdecydowanie polecam, gdyż nie zgadzam się z powyższym. Natomiast drogi czytelniku/czko to są Twoje pieniądze i nie chciałbym, abyś za namową Sugestowo kupił/a sprzęt za 1500 zł i go później nie używał/a…

Znam kilka osób, które użytkują takie sprzęty (czy to pralko-suszarka czy suszarka jako osobne urządzenie) i są jak najbardziej zadowolone, więc nie jestem jedyny 🙂

 

Pralka i suszarka – który model wybrać

Masz miejsce w łazience na dużą pralkę 60×60 i nie wisi tam kaloryfer / piecyk gazowy / potrzebne półki?

Świetnie! Postaw na niej suszarkę!

Polecany model pralki to Hotpoint-Ariston* NM11 824 WC A PL (1399 zł)

Hotpoint-Ariston NM11 824 WC A PL - Pralka

 

Polecany model suszarki to Bosch WTG86400PL (1623 zł)

 

Bosh WTG86400PL - Suszarka do ubrań

Dodatkowo warto wybrać opcję wniesienia sprzętu wraz z pełnym montażem. Koszt: 199 zł

UWAGA! Jeśli masz dzieci (tj. planujesz bardzo częste suszenie) wybierz model: Bosch WTH8500EPL posiada wbudowaną pompę ciepła co zmniejsza zużycie prądu dwukrotnie.

 

Łącznik pralki i suszarki umożliwiający postawienie suszarki na pralce. Jest to element konieczny. Polecam uniwersalny model firmy Wpro:

Łącznik pralki i suszarki z półką na ubrania

Dodatkowy element – wąż do odpływu skroplin suszarki (nie jest wymagany). Kup go tylko jeśli masz odpowiedni odpływ – tj. jeden od pralki i drugi od suszarki. Dzięki temu unikniesz wylewania wody z pojemnika suszarki.

Wąż do skroplin z suszarki

Nie posiadasz osobnego odpływu? Niczym się nie przejmuj! W takim wypadku nie kupuj wężyka. Po prostu raz na kilka suszeń będziesz potrzebował/a wylać wodę, która zgromadzi się w specjalnym pojemniku suszarki.

I to wszystko :). W cenie 3419 zł otrzymujesz pełny komfort prania. Nie trzeba już nic suszyć. Nareszcie!

Bardzo polecam takie rozwiązanie.

W dalszej części wpisu więcej szczegółów nt. wybranych urządzeń i o sposobie Sugestowo na rekomendowanie właśnie tych. Jeśli jednak nie potrzebujesz szczegółów, to powyższe jest wystarczające.

Sugestowo ma ułatwiać wybór 😉

Szczegóły rekomendacji połączenia pralka + suszarka jako dwóch osobnych urządzeń

Zajmowane miejsce

W porównaniu do samej pralki o standardowych rozmiarach (60×60 cm) połączenie zajmie tyle samo, jako, że obydwa będą stać na sobie. Dlatego nie potrzebujesz super dużej łazienki aby cieszyć się z braku konieczności wywieszania ubrań.

Czy suszarka może stać osobno?

Jak najbardziej! Możesz postawić suszarkę w dowolnym miejscu. Jedyne czego wymaga do działania to podłączenie do prądu. Moim zdaniem ustawienie na pralce jest jednak najpraktyczniejsze z kilku powodów:

 • oszczędność miejsca – i tak jest zajmowane przez pralkę
 • łatwość przerzucania ubrań z pralki do suszarki – nie trzeba nosić przez pół mieszkania

 

Czy suszarkę należy czyścić?

Tak, pamiętaj, aby po każdym suszeniu usunąć kłaczki ze specjalnego filtra. Zajmuje to dosłownie 30 sekund.

 

Wielkość załadunku

Obydwa sprzęty mają tą samą wielkość załadunku wynoszącą 8kg. Jest to wartość podawana dla suchego wkładu, dlatego obydwa urządzenia pasują do siebie idealnie. Można wyprać i wysuszyć na prawdę dużo w jednym cyklu.

 

Raty 0%

Polecam zakup tego sprzętu w Ole Ole lub Rtv Euro AGD. Mało kto wie, że obydwa sklepy należą do jednego właściciela. Oprócz dostępności rat 0% możliwe jest także zamówienie usługi pełnego montażu.

 

Czas prania i suszenia

Zależnie od programu i wielkości wsadu zarówno pranie jak i suszenie zajmie ok. 1-2 godziny. Jest to znacznie szybciej niż w przypadku pralko-suszarki, której cykl pranie+suszenie potrafi zająć 7 godzin.

 

Pasowanie do siebie pralki i suszarki

Jeśli wybierasz inne sprzęty niż polecane w tym wpisie to bardzo uważaj na ten aspekt. Najprostszym rozwiązaniem aby obydwa urządzenia na 100% pasowały do siebie jest zakup ich tej samej firmy i dokupienie łącznika również tej firmy. Myślałem o tym, aby polecić odpowiednią pralkę i łącznik Bosch-a. Jednak model pralki Hotpoint-Ariston, który polecam, jest nie tylko tańszy, ale ponadto ma funkcję pary. Poza tym używałem takiego połączenia pralka Hotpoint-Ariston i suszarka Boscha i wiem, że do siebie pasują. Wymiary tamtych urządzeń były identyczne z polecanymi w tym wpisie. Dlatego jestem pewien, że to będzie pasować. Miałem 90% pewności gdy kupowałem obydwa sprzęty. Dlatego zakupiłem sprzęt w internecie, co umożliwia zwrot w ciągu 14 dni. Jeśli potrzebujesz kupić na raty, to również nie ma problemu. Możesz wziąć raty przez internet.

 

Ile kosztuje użytkowanie pralki + suszarki?

Konkretne modele polecane w tym wpisie zużywają:

 • Prąd** – pranie: 0,989 kWh
 • Woda – pranie: 52 litry
 • Prąd – suszenie: 4,61 kWh

Zakładając cenę prądu na poziomie 0,65 zł / kWh i cenę wody na 15 zł / m3 wychodzi:

 • Pranie: 1,42 zł
 • Pranie wraz z suszeniem: 4,42 zł

Powyższe obliczenia zakładają, że jest to pełny ładunek pralki i pełny ładunek suszarki. Jeśli pierzesz/suszysz trochę mniej zużyjesz też mniej wody i prądu.

 

Suszarka z pompą ciepła

Prawdopodobnie zapytasz, czemu nie polecam suszarki z pompą ciepła, która zużywa połowę energii elektrycznej polecanego modelu. Odpowiedź to cena i długość suszenia. Kosztują kilkaset złotych więcej, a cykl suszenia zajmuje znacznie znacznie dłużej. Dlatego właśnie polecam przedstawiony model 🙂

 

Czy kiedykolwiek używałem takiego połączenia?

Tak!

Nie mogę się doczekać, gdy znów będę użytkować pralkę i suszarkę. Bardzo ułatwia życie brak konieczności rozwieszania ubrań 🙂

Wygląda to następująco:

Łazienka z pralką i stojącej na niej suszarką

Nie przejmuj się przewodem do niezamontowanego wtedy jeszcze kaloryfera, czy rurą odkurzacza 😉

Pralka i suszarka zostały zakupione we wrześniu 2017r.

 • Pralka: Hotpoint-Ariston RSG 724 JW PL (1249 zł)
 • Suszarka: Bosch WTN86200PL (1579 zł)

Są to te same firmy sprzętu co polecane w tym wpisie. Sprawdziłem wymiary i są dokładnie takie same. Dlatego zakładam, że polecany uniwersalny łącznik będzie pasował i wszystko będzie prawidłowo działać 🙂

 

 

Pralko-suszarka – rekomendowany model

Pralko suszarka którą polecam to model Hotpoint-Ariston AQD1070D 49 EU/B. Prezentuje się następująco:

Pralko-suszarka

Polecam jej zakup w sklepie Ole Ole. Kosztuje tam 1611,31 zł

oleole-logo-sugestowo

Możliwy jest zakup na raty np. 10 rat 0%, czy też dokupienie wniesienia i montażu w cenie 99 zł. Dwa lata temu skorzystałem z obydwu opcji kupując dokładnie ten model 🙂

Czym jest pralko suszarka

Pralko suszarka to urządzenie AGD będące dwoma sprzętami w jednym. Upierze i wysuszy. W przypadku większości ubrań nie będzie potrzeby rozkładania suszarki i zabierania miejsca czy to w kuchni, przedpokoju czy na balkonie.

Brak konieczności rozwieszania ubrań uważam za bardzo duże udogodnienie. Przez jakiś czas miałem możliwość użytkowania zarówno pralki i suszarki jak i pralko-suszarki. Jeśli masz miejsce to moim zdaniem warto wybrać pralkę + suszarkę. Jeśli nie pralko-suszarka zdecydowanie się sprawdzi.

 

W jaki sposób działa pralko-suszarka

Zasada działania pralki jest standardowa. W przypadku suszarki nie jest to takie oczywiste. Zasada opiera się na podgrzaniu powietrza i przepuszczeniu go przez bęben a następnie skropleniu zawilgoconego powietrza i powtórzenia cyklu aż do wysuszenia. Tutaj dowiesz się więcej o działaniu suszarki kondensacyjnej. Należy zwrócić uwagę na jeden szczegół – jest to opis suszarki. W przypadku pralko-suszarki chłodzenie wnętrza nie dokonuje się powietrzem lecz … wodą. Dlatego pralko-suszarka pobiera sporo wody podczas cyklu suszenia !

 

Ile kosztuje używanie pralko suszarki?

Zakup pralko suszarki to wydatek rzędu 1700 zł. Jest on niższy niż kupienie osobno pralki i suszarki. Natomiast koszty pojedynczego prania wraz z suszeniem będą kosztować więcej. Poniżej dokładne dane dla polecanego modelu:

 • Zużycie prądu pranie: 1,83 kWh
 • Zużycie wody pranie: 77 litrów
 • Zużycie prądu pranie+suszenie: 6,12 kWh
 • Zużycie wody pranie+suszenie: 108 litrów

 

Zakładając cenę prądu na poziomie 0,65 zł / kWh i cenę wody na 15 zł / m3 wychodzi:

 • Pranie: 2,35 zł
 • Pranie wraz z suszeniem: 5,60 zł

 

Powyższe nie uwzględnia ceny proszku do prania i zużycia się sprzętu.

 

Co można a czego nie można suszyć?

To bardzo ważne pytanie. Z doświadczeń innych osób wiem, że trzeba uważać ze swetrami. Potrafią się zbiec bardzo zmniejszając swój rozmiar. Najbezpieczniej uważać na to poprzez sprawdzanie oznaczeń ubrań. Jeśli dana rzecz z garderoby ma takie oznaczenie:

Zakaz suszenia

To oznacza, że nie wolno go suszyć w pralko-suszarce czy suszarce. Zazwyczaj zasada jest taka, że im droższa bluzka, sweter, spodnie etc. tym bardziej delikatna ;). Co kosztuje podwójnie nie dość, że przy zakupie to jeszcze przy użytkowaniu płaci się czasem za czyszczenie. Ale czego nie robi się aby dobrze wyglądać 😉

 

Wymagania względem pralko-suszarki

Jak każde urządzenie AGD pralko suszarka powinna być wyposażona w przydatne funkcje w codziennym użytkowaniu. Wg. Sugestowo trzy najważniejsze funkcje to:

 • posiadanie czujnika wilgoci
 • posiadanie wbudowanej wagi
 • umożliwi automatyczne pranie a następnie suszenie

Nie wszystkie pralko-suszarki spełniają te założenia. Są to moim zdaniem bardzo ważne komponenty. Już tłumaczę jaki jest cel powyższych rzeczy:

Czujnik wilgoci

Ten element jest konieczny, aby suszarka działała aż wysuszy. Zdecydowana większość pralko-suszarek nie ma takiego czujnika i suszy z góry zaprogramowaną ilość minut. Jest to nieracjonalne – raz będzie suszyć za krótko i ubrania będą mokre a raz za długo i będą przesuszone. Dlatego czujnik wilgoci w pralko suszarce uważam za podstawowe wyposażenie.

Najłatwiej wyobrazić sobie sytuację gdy raz wkładamy grube wełniane bluzy i spodnie dresowe (w czymś trzeba chodzić na siłownię, czy pobiegać*** 😉 ) a innym razem cieniutkie podkoszulki. Obydwa prania nastawimy tak samo na pranie w 40′, bawełna. Na pewno ilość wody jaka zostanie w ubraniach jest różna. Dlatego suszenie w ten sam sposób mija się z celem.

W związku z powyższym należy wybrać model z czujnikiem. Dodatkowo, aby urządzenie nie zgłupiało przy suszeniu, należy umieszczać w bębnie podobne do siebie ubrania pod względem materiału i grubości.

 

Wbudowana waga

Dzięki wbudowanej wadze pralko-suszarka może dobrać odpowiednią ilość wody gdy pierze. Tak aby nie zużywać jej zbyt dużo. Poza tym zazwyczaj pralko-szuszarki mają mniejszą ładowność suszenia niż prania. W przypadku polecanego modelu ładowność to 10kg prania i 7kg suszenia. Co się stanie jeśli wrzucę 9kg i ustawię pranie i suszenie? A co się stanie jeśli załaduję 12kg prania?

Liczę, że z wbudowaną wagą pralko-suszarka sobie poradzi w takich sytuacjach 🙂

 

Pranie i suszenie następujące po sobie automatycznie

Trudno w to uwierzyć, ale część modeli pralko suszarek wymaga aby nastawić pranie, odczekać aż się skończy, a następnie podejść do urządzenia i nastawić suszenie. Zupełnie bez sensu! Powinna być możliwość nastawić pranie i następujące po tym suszenie w sposób automatyczny.

Oczywiście można się obyć bez powyższych trzech funkcji. Tylko po co? Jeśli szukam dobrego sprzętu to polecam taki jaki sam bym kupił/kupiłem.

 

Wielkość łazienki do pralko-suszarki

Polecany model jest na prawdę pokaźnych rozmiarów. Dokładniej: GxSxW: 61,6 x 59,5 x 85 cm. Jednak przy odpowiednim rozplanowaniu miejsca zmieści się w łazience mającej 3,6 m2. Oczywiście w takim wypadku pozostałe elementy wyposażenia jak np. zlew będą bardzo małe. Mimo to polecam.

 

Pralko-suszarka czy pralka i suszarka?

Tak jak pisałem we wstępie osobiście wybrałbym pralkę i osobno suszarkę stojące na sobie. Dzięki temu nie zużywają powierzchni.

Jeśli jednak nie masz miejsca na pralkę + suszarkę to po co się głowić. W takim wypadku wybierz pralko-suszarkę. Jest ona zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż sama pralka 🙂 Nie trzeba już będzie wywieszać 90% ubrań 😉

 

*Hotpoint-Ariston to inny brand firmy Indesit. Natomiast Indesit został zakupiony przez Whirlpool.

**Tak, wiem, energia elektryczna 🙂

***Nie polecam biegania. Można sobie zepsuć stawy… Jeśli chcesz schudnąć to ćwicz regularnie, zapisuj WSZYSTKO co jesz i waż się regularnie.

Logo wpisu pochodzi ze sprzętu firmy Haier model HWD120-B1558U. Jednak tego modelu nie rekomenduję – za mała ładowność suszarki, innych parametrów nie sprawdzałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *