Słuchawki Bluetooth z aktywną redukcją szumów (ANC)

Jakie słuchawki bezprzewodowe z active noice cancelling kupić? Odpowiedź to: Soundcore Life Q30 do kupienia tutaj:

allegro-logo-sugestowo

Mam te słuchawki bluetooth od października zeszłego roku (~pół roku). Jestem bardzo zadowolony! Za ~360 zł dostajesz świetne słuchawki z bardzo dobrym ANC, ładowaniem poprzez USB-C. Nie widzę wad oprócz tego, że nie nadają się do sportu – tj. na siłowni dadzą radę (nie ma szybkich ruchów głową). Nie sądzę aby sprawdziły się do biegania, jazdy na rowerze etc.

 

Używam ich do słuchania YouTube podczas spaceru / na siłowni, czy też rozmów telefonicznych. Spełniają swoją funkcję świetnie. Na siłowni mogę robić 2 rzeczy na raz – ćwiczyć i uczyć się. Słuchawki prezentują się następująco:

Active noise cancelling - słuchawki bluetooth

 

Jak działa aktywna redukcja szumów (active noice cancelling – ANC)

To jest niesamowita technologia w jaką wyposaża się słuchawki bluetooth. Chodzi o to, że dźwięk jest falą. Tj. falą dźwiękową (tak, wiem, masło maślane). W każdym razie ANC działa tak, że słuchawki z nim muszą mieć mikrofon. Poprzez ten mikrofon słuchają otoczenia i z głośników puszczają ODWROTNĄ falę dźwiękową. Fale się znoszą i uzyskuje się brak jakiegokolwiek dźwięku z zewnątrz. Wiele osób po to kupuje słuchawki z ANC, aby w pracy włączyć tryb ANC, co sprawi, że będzie się w absolutnej* ciszy. Jest to bardzo fajne podejście. Przy wyłączonym dźwięku:

  • Jest cicho, bo same słuchawki (fizycznie coś na uszach) wygłusza
  • Dodatkowo to co na zewnątrz jest niwelowane przez ANC

 

Czemu nie działa to doskonale? Z tego co rozumiem problemem jest czas. Chodzi o to, że w danej chwili wystąpił dźwięk na zewnątrz. Aby puścić do tego falę przeciwną słuchawki potrzebują:

  • Posłuchać tego co jest
  • Zarejestrować
  • Przetworzyć
  • Wymyślić falę odwrotną
  • Z głośników puścić falę odwrotną

 

W związku z tym występuje pewne przesunięcie czasu pomiędzy tym gdy dźwięk na zewnątrz miał miejsce, a tym, gdy słuchawki puszczą dźwięk przeciwstawny. Dlatego to co najlepiej jest wygłuszane przez tą technologię to dźwięki w miarę stałe – np. podczas lotu samolotem. Z doświadczenia, gdy jestem na siłowni i leci tam muzyka to w tych słuchawkach bez problemu mogę słuchać czegoś swojego 🙂

 

Więcej informacji nt. działania ANC do zobaczenia tutaj i tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *