Ciśnieniomierz - jaki kupić

Jaki ciśnieniomierz kupić?

Wybór ciśnieniomierza nie jest aż tak prosty jak mogłoby się wydawać. Sam miałem z tym trochę zachodu. Po przerobieniu kilku myślę, że mogę polecić konkretny model tj. Braun Exactfit 5 Connect BUA6350. Model prezentuje się tak jak na grafice powyżej. Ciśnieniomierz można kupić tutaj:

allegro-logo-sugestowo

Czemu akurat ten model? To bardzo dobre pytanie. Wybrałem go ze względu na:

  • Posiadanie Bluetootha – umożliwia to połączenie ze smartfonem, tak aby mieć całą historię pomiarów i nie musieć tego nigdzie zapisywać
  • Odczyt ciśnienia dokonywany podczas pompowania, a nie podczas spuszczania powietrza. To dla mnie bardzo istotne, dzięki temu pomiar jest dużo krótszy co nie stresuje tak organizmu i … nie podbija ciśnienia

Wady? Cena! Ciśnieniomierz kosztuje ~270 zł.

Tani i dobry ciśnieniomierz

Czy nie ma czegoś tańszego?! Zdecydowanie zdaję sobie sprawę, że jak na ciśnieniomierz to przedstawiony model jest jednym z droższych… Sam go używam i dlatego go polecam. Jeśli miałbym polecić coś innego to dowolny model firmy Vitammy, np. model Next Basic, do kupienia za ~70 zł tutaj:

allegro-logo-sugestowo

Jedyna funkcja jakiej brakuje temu ciśnieniomierzowi to bluetooth. Nie połączy się go ze smartfonem, tak aby mieć historię pomiarów. Ciśnieniomierz wygląda tak:

Ciśnieniomierz - Vitammy

Z dużym prawdopodobieństwem ten ciśnieniomierz będzie wystarczający. Może to tylko moja fanaberia, aby mieć bluetooth i wszystko „samo” się zapisywało. Nawet jeśli to nie ma problemu, mogę żyć z taką fanaberią 🙂

 

Jak wyregulować ciśnienie bez leków?

 

Na dzień dzisiejszy nie mogę odpowiedzieć twierdząco, że da się to zrobić. Wciąż myślę, że w wielu przypadkach (w tym moim) tak i potrzeba przede wszystkim czasu i zaangażowania.

 

Przez zaangażowanie rozumiem:

 • Dieta
 • Zdrowe nie-jedzenie (intermittent fasting)
 • Morsowanie lub/i zimne prysznice
 • Medytacja
 • Metoda Wima Hofa
 • Praca nad głową (psychoterapia, książki psychologiczne, częsta auto-refleksja etc.)
 • Suplementy diety (magnez (!), D3+K2, C, Omega)
 • Uporządkowanie / powtarzalność (np. wstawanie codzienne o 6:00)
 • Pozytywne podejście
 • Cel w życiu
 • Sport
 • Inne kwestie medyczne

 

Dieta do obniżenia ciśnienia

Jeśli chodzi o dietę to sporo mówią o niej bracia Rodzeń choć nie wspominają nazwy diety tj. dieta Optymalna opracowana przez dr. Jana Kwaśniewskiego. Generalnie chodzi o to, aby jeść mało węglowodanów – 100 g / 24h to już nieźle. 50 g / 24h to już dobrze. 30 g / 24h to ideał do którego się dąży.

Dzięki nie jedzeniu węglowodanów nie ma skoków insuliny etc.

Nie jest to blog na temat diety, także zachęcam do własnego przestudiowania tematu 🙂

 

Zdrowe nie-jedzenie

To jest bardzo proste, chodzi o to, aby jeść w okienku żywieniowym. Tj. np. jem tylko między np. 10 a 18. Nic wcześniej nic później nie jem (picie wody, jak najbardziej!). Słyszałem, że może obniżać ciśnienie 🙂

 

Morsowanie / zimne-prysznice

Tu słyszałem na kanale YT Wima Hofa jakie zalety ma to dla organizmu a jest to:

1)Układ krwionośmy potraf się kurczyć i rozszerzać. Podczas wystawiania się na zimno musi wykonać tą pracę dzięki czemu jest elastyczny. Podczas siedzącego trybu życia układ krwionośny nie ma zbytnio bodźców, tak jak mięsnie traci elastyczność.

2)Morsowanie powyżej 1/2 min wpływa na głowę. Tj. jest to duży stresor dla organizmu a jeśli mimo to jesteś dalej w wodzie to sprawia to, że mózg zaczyna łapać, że może przebijać stres. Tj. może być spokojny mimo stresu. Ma to zwiększać limit stresu który wywołuje reakcje (np. reakcja ucieczki/walki podnosząca ciśnienie)

 

Medytacja

Brzmi to górnolotonie, a zostało mi wskazane jako sposób obniżenia ciśnienia przez kardiologa! W końcu trafiłem na sensownego lekarza! Pani Kardiolog poleciła mi medytację ze Spec Babką, osobiście nie jestem do tego przekonany (kojarzy mi się zbyt mocno z Buddyzmem, religiami wschodu etc., choć książkę Klaudii Pingot polecam). Zacząłem medytować z aplikacją Meditation & Relaxation Guide od Fitness 21, aplikacja jest o tyle super, że w ogóle nie wchodzi w strefę duchową. Są to proste nagrania w różnej długości np. 7 min podczas których się siedzi lub leży i w aplikacji jest nagrany dźwięk mówiący co robić. Tj. oddychaj spokojnie, poczuj co czuje twoja część ciała (po kolei całe ciało) etc.

Z tego co słyszałem, jest naukowo udowodnione, że medytacja ma pozytywne skutki na mózg. Rozwija tą część, która odpowiedzialna jest za spokojne myślenie.

 

Pozostałem metody na nadciśnienie

Metoda Wima Hofa – jestem w trakcie, trudno mi coś więcej napisać

Praca nad głową, pozytywne podejście, cel w życiu – to pomaga na wszystko. Uważam to za jedną z ważniejszych rzeczy, ale nie jest to blog psychologiczny. W każdym razie sam korzystam z różnych opcji (np. psychoterapia to normalna rzecz).

Książki – to w sumie w ramach pracy nad głową np. „Heal the body, heal the mind” Susanne Babbel (polecam!)

Suplementy diety – po prostu mają wpływ

Uporządkowane podejście do życia – pozwala się uspokoić, tak aby mózg czół, że jest uporządkowanie, schemat, przewidywalność

Sport – aktywność fizyczna (trening cardio, spacery, nie siedzenie za długo, trening siłowy, trening oporowy) wpływa pozytywnie

Inne kwestie medyczne – mam tu na myśli np. pozbycie się nadwagi, zrobienie porządku z bezdechem sennym etc.

Auto-refleksja – czyli zastanawienie się (np. codziennie 1 minuta przed zaśnięciem) co jest dobrze, co do poprawy.

 

Ciśnieniomierz – inne możliwości

Poza przedstawionymi ciśnieniomierzami przetestowałem w życiu model Omron M7 Bluetooth. Jest on w podobnej cenie do Brauna. Jego zaletą jest fajny rękaw (nie trzeba zapinać na rzep), ALE mierzy ciśnienie podczas wypuszczania powietrza. Czyli najpierw pompuje mocno, co stresuje organizm (i podbija ciśnienie) a później spuszcza powietrze. Jak dla mnie ten ciśnieniomierz jest bez sensu, mimo, że marka OMRON wydaje się być liderem jeśli chodzi o ciśnieniomierze.

 

Oprócz tego rozważam zakup zegarka sportowego a konkretniej Samsung Galaxy Watch 5 Pro, który potrafi mierzyć ciśnienie. Nie jest to idealne, natomiast może być przydatne. Niestety funkcja ta nie działa z innymi telefonami niż Samsunga. Także prowadziłoby mnie to do sporych wydatków – kupić zegarek i smartfona. Możliwe, że za jakiś czas tak zrobię.

 

Podsumowanie – ciśnieniomierz – jaki kupić

Jeśli któraś z tych rzeczy Cię zainteresowała to polecam tego … poszukać np. „jak znaleźć cel w życiu” na YouTube i od razu jest dostęp do wielu filmów od np. Beaty Pawlikowskiej, Nie Wiem Ale się Dowiem, Człowiek Absurdalny

 

Słyszałem teorię, która bardzo mi się podoba, że jak masz jakikolwiek problem w życiu to na pewno jest już na ten temat książka (szczególnie po angielsku). Ostatnio próbowałem wdrożyć w życie, ma to sens 🙂

 

A jeśli chodzi o ciśnieniomierz to prawdopodobnie wystarczy Ci ten firmy Vitammy. Trudno mi jednak go polecić jako wygrywający to „zestawienie”, gdy sam używam ciśnieniomierza Brauna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *