Tanie bilety lotnicze - Sugestowo - Jak wyszukać tani lot

Tanie latanie, czyli jak wyszukać niedrogi lot na wakacje lub weekend

Planujesz podróż zagraniczną na wakacje? Chcesz sam/a zorganizować swój przelot?

Świetnie! W tym wpisie o sposobie na tanie latanie bazując na wyszukiwarce lotów Skyscanner

Niezależnie czy jest to spontaniczny wypad na weekend, czy samodzielnie zorganizowane wakacje Skyscanner wyszuka tanie loty dla Ciebie 🙂

Skyscanner logo - Polecana przez Sugestowo wyszukiwarka tanich lotów

Czym jest wyszukiwarka lotów?

Jest to strona internetowa / aplikacja mobilna na której wyszukujesz połączenia. Nie jest to jednak strona konkretnej linii lotniczej dlatego ma wiele zalet:

 • Wyszukuje połączenia mnóstwa linii lotniczych na raz
 • Potrafi znaleźć przelot jedną linią i powrót inną
 • Bierze pod uwagę możliwość przesiadki. Tak, niekiedy taniej jest polecieć z przesiadką!
 • Pozwala na sprawdzenie cen przelotów z różnych lotnisk / miast / na przestrzeni całego miesiąca

Poniżej przedstawię sposób na wyszukanie tanich lotów w dwóch wariantach:

 • Znasz z góry dokładny cel i datę podróży
 • Twój wyjazd nie jest zaplanowany – po prostu chcesz odwiedzić „ciepłe kraje”

W obydwu przypadkach Skyscanner będzie bardzo pomocny

Konkretna podróż – 8-11 czerwca Sztokholm

Jeśli planujesz konkretną podróż, to po wejściu na stronę główną wyszukaj interesujące Cię połączenie:

 • z Warszawy – zwróć uwagę na zaznaczenie opcji dodaj lotniska w pobliżu
 • do Szwecji (konkretnie do stolicy tj. Sztokholmu) – tu również zaznaczyłem opcję lotnisk w pobliżu
 • Wylot 8 czerwca, powrót 11 czerwca

Po kliknięciu szukaj Skyscanner sprawdzi wszystkie możliwe opcje i pokaże Ci proponowane połączenia:

Jak widzisz najtańsze połączenie kosztuje 137 zł w obydwie strony ! Czy na prawdę można polecieć za takie pieniądze? Tak! Pod warunkiem, że nie masz dużego bagażu. W tej cenie masz tylko jeden mały bagaż podręczny tj. 40x20x25cm.

Przelot znaleziony, a co z zakwaterowaniem?

Aby znaleźć niedrogie zakwaterowanie polecam skorzystać z Airbnb, chwila wyszukiwania w tym serwisie i znalazłem miejsce za 132 zł/noc i to od Superhosta !

Podróż bez dokładnego miejsca i dat

Inną opcją – moim zdaniem ciekawszą – jest znalezienie fajnego połączenia lotniczego nie ustalając z góry dokładnej daty podróży, czy miejsca docelowego. Załóżmy, że chciałbyś/abyś w czerwcu wylecieć do jakiegoś ciepłego kraju. Szukając w ten sposób możesz wybierać spośród mnóstwa propozycji! Tym sposobem – nie ograniczając się do konkretnego miejsca masz możliwość znaleźć prawdziwe perełki jeśli chodzi o tanie podróże 🙂

Tym razem jako lotnisko wylotu wybrałem Kraków, nie tylko osoby mieszkające w Warszawie latają na wakacje 😉 Jako miejsce docelowe wybrałem „Wszędzie” ! Dzięki temu można zobaczyć ceny dla wszystkich połączeń, czas to cały czerwiec:

Tutaj mała uwaga do powyższego screena – w przypadku wyszukiwania dla całego miesiąca Skyscanner nie bierze pod uwagę tego, że zaznaczyłeś/aś „Dodaj lotniska w pobliżu”. Dlatego warto przeklikać kilka lotnisk, które Ci odpowiadają.

Po chwili otrzymałem wyniki wyszukiwania połączeń lotniczych:

Grecja wygląda interesująco, po kliknięciu rozwija się lista miast w tym kraju, oczywiście wraz z cenami przelotów w obie strony 🙂

Saloniki są tuż nad morzem Egejskim, a przeloty kosztują 208 zł? Moim zdaniem to tanio! Po przejściu dalej wyświetla się kalendarz z cenami, po lewej stronie data i cena wylotu, po prawej data i cena powrotu. Jeśli polecę 2-6 czerwca to zapłacę właśnie 208zł:

Po przejściu w pokaż loty ukaże mi się linia lotnicza jak i godziny przelotów:

Super, już wiem jaki lot mnie interesuje i ile kosztuje. Do tego służy mi właśnie Skyscanner

Dokonywanie rezerwacji

Osobiście po wyszukaniu lotu na skyscannerze rezerwacji dokonuję bezpośrednio na stronie przewoźnika. Tak jest bezpieczniej – nie podaje się danych osobistych na stronach 3cich. Skyscanner służy mi tylko (i aż!) do wyszukania dobrego połączenia w niskiej cenie. W przypadku Salonik wyszukałem lot ten lot:

Bagaż – Ryanair

Główna uwaga jaką mam do powyższego to fakt, iż Ryanair zmienił politykę bagażową. W przypadku najtańszej podróży jedyną torbą jaką możesz zabrać na pokład to tzw. mały bagaż o wymiarach 40x20x25cm. W taką torbę można się spakować na weekend.

Dopłata za bagaż (55x40x20cm) powinna kosztować ok. 30 zł w przypadku Ryanair (jak na powyższym screenie). W WizzAir koszt to ok. 45 zł w jedną stronę. W tym miejscu zobaczysz, czy potrzebujesz dopłacać do większej torby.

Dodatki do podróżny lotniczej – na co uważać

Jako, że tanie linie lotnicze z zasady sprzedają tanie loty, to chętnie zarobią na na dodatkowych usługach. Polecam bardzo dużą ostrożność przy rezerwowaniu podróży. Kup tylko najtańszą wersję podróży i bagaż jaki potrzebujesz. Ewentualnie wybór miejsca, jeśli koniecznie chcesz siedzieć obok osoby z którą lecisz. Uważaj, aby nie kupić na stronie linii lotniczej rzeczy takich jak:

 • Wynajem samochodu
 • Bagaż podróżny
 • Hotel
 • Parking na lotnisku
 • Ubezpieczenie podróży
 • Bus zawożący do miasta

Będzie to bardzo często droższe, niż gdybyś znalazł/a samodzielnie którąś z tych usług.

Poza powyższym sprawdź na stronie podsumowania zarówno cenę podróży jak i to, czy wszystkie bagaże są pokazane na stronie podsumowania. Przechodząc testowo przez proces zamówienia doszedłem do momentu płatności a cena była bez bagażu, mimo, że go dodałem! Jeśli kupiłbym taki bilet i przyszedł na lotnisko z torbą jaką myślałem, że dodałem to zapłaciłbym znacznie więcej niż te dodatkowe 58 zł. Nie podejrzewam Ryanair o celowe działanie – myślę, że to po prostu błąd systemu informatycznego.

Ponadto jeśli Twoja podróż obejmuje połączenia różnymi liniami lotniczymi to rezerwuj je jednocześnie. Unikniesz tego, że cena jednego połączenia zmieniła się, gdy właśnie rezerwowałeś/aś pierwsze połączenie 😉

Dodatkowe sposoby na obniżenie ceny przelotu

Znalazłem jeszcze kilka innych pomysłów na obniżenie ceny przelotu, takich jak:

 • Na stronie Skyscannera możesz wybrać kraj, walutę i język. Podróż może być tańsza, jeśli jesteś z biedniejszego kraju
 • Możesz pokombinować z lotniskami np. polecieć z Warszawy do Salonik a wrócić z innego lotniska lub/i na inne lotnisko
 • Sprawdź ceny różnych lotnisk. Niekiedy taniej jest polecieć na lotnisko 30km pod miastem. Jednak czasami podróż do centrum będzie kosztować Cię (finansowo lub/i czasowo) więcej niż oszczędność na bilecie.

Mam nadzieję, że ten wpis Ci się podoba. Daj znać w komentarzu Twoje sposoby na niedrogie wycieczki zagraniczne !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *