Stacja pogodowa czyli termometr zewnętrzny i nie tylko

Planujesz zakup stacji pogodowej / termometru zewnętrznego?

Wybierz BLOW TH907 za 47 zł* – zgodnie z ideą sugestowo ma pomagać w zakupie. Poniżej rozwinięcie tematu czym jest stacja pogodowa i na jakiej podstawie twierdzę, że właśnie tą najlepiej kupić 🙂

*Cena może wynieść 40 zł jeśli posiadasz usługę allegro smart i dokupisz u sprzedającego jakiś przedmiot warty 1 zł.

 

Rodzaje stacji pogodowych

Główny podział zależy od sposobu komunikacji pomiędzy stacją bazową a czujnikiem zewnętrznym:

  • przewodowe
  • bezprzewodowe

Nie polecam stacji bezprzewodowych. O ile ich zalety są oczywiste – nie ma kabla który wystaje za okno, to moim zdaniem taki typ stacji ma sporą wadę. Mianowicie … baterie w czujniku zewnętrznym. Są one dodatkowym kłopotem, trzeba pamiętać o ich wymianie, a ponadto na mrozie baterie nie wytrzymają długo. W związku z tym polecałbym przewodową stację pogody.

 

Montaż stacji pogodowej

Odnośnie montażu mam na myśli ustalenie w którym miejscu ustawić czujnik. W przypadku stacji przewodowej przeciągasz wąziutki przewód za okno. Ważne, aby było to odpowiednie okno ;). Tj. najlepiej północne, tak aby padające promienie słoneczne nie zawyżały temperatury. Jeśli nie masz takiego okna to jedynym problemem jest to, że wskaźnik temperatury będzie ją trochę zawyżał, tj. zamiast temperatury w cieniu, jak podaje się we wszystkich prognozach pogody, będziesz miał temperaturę w słońcu. Nawet ma to sens, gdy jest zimno specjalnie wybiera się tą stronę chodnika, gdzie jest słońce 😉

 

Funkcje termometrów zewnętrznych

Podstawowe urządzenia mierzą:

  • Temperaturę wewnętrzną
  • Wilgotność wewnętrzną (funkcja higrometru)
  • Temperaturę zewnętrzną

 

Dodatkowymi funkcjami jest

  • Informowanie o pozytywnym / negatywnym mikroklimacie wewnątrz
  • Pomiar ciśnienia atmosferycznego
  • Prognoza pogody

 

Moim zdaniem najważniejsza funkcja to pokazywanie informacji, czy temperatura i wilgotność wewnątrz jest na odpowiednim poziomie. Jeśli nie to można otworzyć okno, czy też jeśli sytuacja jest stała kupić nawilżacz powietrza.

 

Sens zakupu stacji pogodowej

Nie widzę dużego sensu w pomiarze temperatury zewnętrznej. Dziś zajmuje to kilka sekund, aby zobaczyć na telefonie zarówno obecną temperaturę poza domem, jak i prognozę na dziś i kilka najbliższych dni. Mimo to uważam zakup stacji za dobry pomysł biorąc pod uwagę funkcję o której pisałem wyżej – sprawdzenie mikroklimatu wewnątrz pomieszczenia.

 

Polecany model stacji pogodowej

Biorąc pod uwagę powyższe, najlepszy model jaki znalazłem to BLOW TH907:

Stacja pogodowa termometr higrometr BLOW TH907

Kupiłem właśnie taki znajomemu jako prezent na parapetówkę. Rozważam zakup na własne potrzeby – głównie w celu mierzenia wilgotności wewnątrz. W okresie zimowym na prawdę łatwo mieć ją zbyt niską co ma swoje konsekwencje zdrowotne / w samopoczuciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *