Jak efektywnie przyspieszyć komputer - Sugestowo.pl

Dwa razy szybszy laptop za 175 zł

Twój komputer włącza się ponad minutę? Czas to zmienić! Możesz próbować czyścić komputer, natomiast samo czyszczenie niewiele da jeśli masz standardowy dysk HDD. Jeśli Twój komputer uruchamia się ponad minutę to jestem na 99% pewien, że właśnie taki masz, pora więc to zmienić 🙂

 

HDD vs SSD

Obecnie wykorzystywane są głównie dwa typy dysków twardych tj. HDD i SSD. SSD jest dyskiem zupełnie innym konstrukcyjnie, nie ma tu magnetycznego talerza, który się obraca. Jest on po prostu znacznie szybszy. Odbywa się to kosztem wielkości dysku – za 1TB czy 2TB trzeba na prawdę dużo zapłacić. Zakładam jednak, że 240 GB to wystarczająca przestrzeń.

 

Ceny SSD – czemu akurat teraz artykuł na ten temat

Obecnie ceny dysków SSD zdecydowanie spadły.

Jeśli wystarczy Ci ~250 GB, to taki dysk (Crucial 240GB BX500) dostaniesz za 139 zł! Taka cena jeszcze rok temu byłaby nie do pomyślenia.

Dysk SSD Crucial 240GB 2 5 SATA SSD BX500

Upgrade obecnego laptopa / komputera

Mam pewne wątpliwości odnośnie wkładania pieniędzy w obecny laptop / komputer. Chodzi o to, że jeśli Twój sprzęt ma np. 3 lata to nie jest już na gwarancji. Jeśli się zaraz zepsuje to okaże się, że niepotrzebnie wkładałeś pieniądze. Jednak wymiana na SSD tak bardzo poprawia komfort korzystania z komputera, że warto „zaryzykować”. Zrobiłem to zarówno w swoim laptopie jak i komputerze mamy.

 

Przyspieszenie komputera – krok po kroku

Na pewno potrzebujesz kupić dysk ssd. Następnie masz 2 opcje:

 • stawianie systemu na nowo
 • klonowanie obecnego dysku

 

System postawiony od 0 – świeża reinstalacja

Jeśli zdecydujesz się na stawianie systemu na nowo to przy okazji pozbędziesz się śmieci itd. Zmieniając dyski zawsze wybierałem tą opcję. Wystarczy fizycznie zamienić dysk, jest to bardzo proste – na youtube znajdziesz mnóstwo poradników. A jeśli wpiszesz np. „hdd replacement <model laptopa>” to prawdopodobnie zobaczysz jak to zrobić w konkretnie Twoim przypadku.

O instalacji Windows 10 od 0 pisałem już jakiś czas temu 🙂

 

Klonowanie obecnego dysku

Jeśli jednak nie masz czasu, czy chęci to wystarczy, że dokupisz adapter SSD <-> USB zgrasz (sklonujesz) obecny dysk w laptopie 1:1 a następnie … fizycznie zamienisz dyski i … gotowe!

Jest mnóstwo poradników jak sklonować dysk 1:1 z obecnego. Jeden z ciekawszych znajdziesz tutaj w sekcji Przenoszenie systemu na nowy dysk

Polecam opcję klonowania dla osób, które nie mają zbyt dużo styczności z komputerami. Sam proces jest bardzo prosty:

 1. Podłączasz dysk SSD do komputera adapterem
 2. Klonujesz obecny dysk na SSD
 3. Fizycznie wymieniasz dysk w laptopie
 4. Gotowe!

 

Adaptem SSD <-> USB dostaniesz za 35 zł:

KIESZEŃ OBUDOWA DYSK GEMBIRD SATA 2,5 USB 3 0 HDD

Całość jest też pokazana na poniższym video, jeśli chodzi o koncepcję jak to zrobić:

 

Jaki dysk SSD kupić

Przy wyborze dysku SSD najlepiej kierować się kilkoma parametrami:

 • technologią wykonania
 • wielkością MTBF
 • długością gwarancji
 • marką – polecam GoodRam ze względu na patriotyzm gospodarczy
 • szybkością transferu

Choć tak na prawdę wystarczy po prostu dowolny SSD znanej firmy. I tak różnice pomiędzy dyskami będą pomijalne w codziennym użytkowaniu. Kup np. Crucial 240GB BX500 za 139 zł + firmowa obudowa na dysk 2.5 za 35 zł z przesyłką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *