Do-you-Speak-English-jak-nauczyć-się-angielskiego

(Efektywna) nauka języka angielskiego

Uczysz się angielskiego od wielu lat a wciąż stresujesz się, gdy musisz coś powiedzieć?

To nic! W tym artykule jak zabrać się za efektywną naukę języka angielskiego 😉 Nawet od podstaw!

I nie jest to „cudowny” sposób w dwa tygodnie 😉

 

Zaczynam od 0

W takim wypadku polecam aplikację Busuu, są to super lekcje które rzeczywiście uczą. A nie jak w szkole wykuwa się bezsensowne formułki.

 

Po co umieć język angielski?

Zacznijmy od pytania „Po co?” Moim zdaniem jest wiele powodów do nauki języka angielskiego. Myślę, że najważniejszymi są szersze możliwości rynku pracy – pracodawcy często szukają osób, które znają ten język. Poza tym łatwiej jest podróżować po świecie – bez stresu o niedogadanie się. I po trzecie – zyskujesz dostęp do masy wiedzy, która znajduje się w internecie właśnie w języku angielskim. Znając angielski nie musisz ograniczać się do polskich materiałów 🙂

Gramatyka czy słówka?

Odpowiedź na takie pytanie nie będzie jednoznaczna tj. najważniejsze jest ociągnięcie celu – komunikowanie się po angielsku. Osobiście podzieliłbym naukę języka na kilka aspektów:

 • znajomość słownictwa
 • znajomość gramatyki
 • osłuchanie języka i rozumienie tego co ktoś mówi
 • oczytanie języka i rozumienie tego co jest napisane
 • umiejętność wypowiadania się
 • pisanie

Przejdźmy każdą z tych części osobno.

Angielskie słówka

Ucząc się angielskiego bardzo ważne abyś NIE uczył/a się słówek których w życiu nie użyjesz. To co polecam to listę TOP 1000 najczęściej używanych słówek po angielsku. Wbrew pozorom top 1000 nie jest aż tak dużą ilością. Prawdopodobnie znasz już znacznie kilkuset słówek 🙂 Znając tą ilość zrozumiesz 80% treści (źródło).

Na prawdę nie polecam uczenia się większej ilości słówek. Tj. reszty nauczysz się przy okazji, ale o tym później.

Widzę dwa najprostsze sposoby na naukę podstawowych słówek:

Tutaj warto dodać jeszcze jedną rzecz. Jest duża różnica w którą stronę uczysz się słówek. Tj. dużo łatwiej jest uczyć się angielski -> polski. Natomiast w realnym świecie gdy chcesz coś powiedzieć w języku angielskim to … wiesz już co chcesz powiedzieć po polsku i w tym momencie potrzebujesz to przetłumaczyć… Dlatego słówka trzeba umieć przetłumaczyć z polskiego na angielski.

Znajomość gramatyki

Gramatyka angielskiego aby był komunikatywny jest … prosta. Mam do polecenia świetną książkę tj. „Essential Grammar in Use” (w wolnym tłumaczeniu „Podstawy gramatyki w praktyce”), autor: Raymond Murphy. Książka jest genialnie ustrukturyzowana, tj. na jednej stronie jest temat (np. czasownik to be) a na drugiej ćwiczenia, a na końcu odpowiedzi. I tak strona po stronie przerabia się całą gramatykę angielską! Genialne!

Robiąc jedną lekcję dziennie (15-20 min) skończysz ja w 3 miesiące 🙂

Książka prezentuje się tak:

Essential Grammar in Use - Raymond Murphy

Kosztuje ok. 70 zł na allegro. Poniższe logo allegro, jak i powyższa grafika książki kieruje do aukcji.

Natomiast jeśli się postarasz powinno Ci się udać znaleźć książkę w pdf-ie w internecie. Takie rozwiązanie ma wady – tj. możliwe, że trafisz na wirusa. Jeśli jednak zdecydujesz się na nie, to koniecznie wydrukuj książkę (będzie bardzo trudno solidnie uczyć się w innym wypadku). Zwróć uwagę, aby część z odpowiedziami była osobno. Dzięki temu nie będzie trzeba przewracać całej książki aby na nie trafić.

allegro-logo-sugestowo

Występuje też drugi (English Grammar in Use) i trzeci (Advanced Grammar in Use) poziom zaawansowania. Polecam przerobić część 1 i z czasem część 2.

Osłuchanie języka

Języka trzeba się po prostu osłuchać, tak aby go „czuć”. To co polecam to oglądać dużo filmów po angielsku z napisami po angielsku. Nie polecam seriali – przyzwyczaisz się do sposobu wypowiedzi aktorów. Takie oglądanie (na początku) trudno zaliczyć do rozrywki. Tj. zamiast usiąść i odpoczywać Twój mózg musi pracować aby zrozumieć o co chodzi, czytać, tłumaczyć itd. Ale spokojnie – z czasem będzie coraz łatwiej. Jestem przekonany, że jest to jedna z najefektywniejszych możliwości nauki języka.

Oczywiście jeśli masz możliwość np. wyjechać do kraju anglosaskiego i nie mieć kontaktu z językiem polskim to będzie to jeszcze bardziej efektywne, choć stresujące.

Do oglądania filmów po angielsku z napisami angielskimi mogę polecić:

Netflix logo - Sugestowo

Showmax logo - Sugestowo

HBO GO logo - Sugestowo

Wszystkie trzy serwisy z filmami i serialami pozwalają oglądać filmy po angielsku z napisami w tym samym języku (dla zaawansowanych jest też opcja bez napisów).

Serwisy te są płatne, na szczęście jest jednak kilka sposobów aby zminimalizować te koszty:

 • Sprawdź, czy umowa z Twoim operatorem komórkowym/internetowym nie daje jednej z tych usług gratis – Plus daje często HBO Go za darmo, Play Showmaxa
 • Jeśli nie, to zarejestruj się na wybranym i skorzystaj z pierwszego miesiąca za darmo (HBO GO i Netflix). Showmax daje 14 dni za darmo. Tj. zakładając konto a później anulując masz 2 i pół miesiąca gratis! Jednak trzeba tego pilnować, jeśli nie zrezygnujesz to pieniądze zostaną automatycznie pobrane z karty za kolejny okres.
 • Jeśli minęły już ponad 2 miesiące to wiesz, czy rzeczywiście uczysz się w ten sposób angielskiego czy nie. Jeśli tak to moim zdaniem warto wydać kilkadziesiąt zł / mc w celu dalszej nauki. Aby zrobić to jak najtaniej polecam:
  • sprawdzić serwis allegro – często sprzedawane są dodatkowe dostępy w cenie ok. 15 zł/mc
  • zrzucić się w kilka osób na dostęp do np. Netflixa. W tym wypadku plan premium 52 zł jest rozkładany na 4 osoby, daje to 13 zł.

Niezależnie od tego co wybierzesz zwróć uwagę na jedną rzecz, tj. nawyk – jeśli wyrobisz w sobie nawyk codziennego oglądania filmów to później trudno będzie Ci się z tego wyrwać. Dlatego mimo, że oglądanie filmów z napisami angielskimi jest wartościowe to wciąż warto robić to z rozsądkiem. Do budowania (pozytywnych) nawyków polecam aplikację, która służy właśnie do tego.

Oczytanie języka

Lubisz czytać książki? Świetnie! Czytaj po angielsku. Z aplikacją Google Books będzie to jak najbardziej wykonalne – tj. każde słówko możesz przetłumaczyć. Zresztą w czytaniu najważniejszy jest kontekst. Nie tłumacz każdego słowa. Ważny jest ogólny zarys co autor miał na myśli.

Logo_Google_Books_Play_Ksiazki_Aplikacje_Mobilne

Tutaj uwaga – w przypadku osłuchania jak i oczytania, jeśli będzie słówko, które wyda Ci się warte zapamiętania to oczywiście zapisz je sobie i spróbuj zapamiętać. Tym sposobem znacznie rozszerzysz swoje słownictwo poza listę TOP 1000. A co ważne, będą to słówka używane w życiu, a nie słówka nauczone po to aby poczuć się dobrze „o nauczyłem się 100 słówek, co z tego, że nie użyję ich nigdy w życiu”. Dzięki temu, że poznasz słówko w kontekście łatwiej je zapamiętasz.

Łatwo to wytłumaczyć, załóżmy, że chcesz nauczy się kilku słówek jak shop, cash, pay bez kontekstu – może być to trudne. Jednak w kontekście np.

Yesterday I went to a shop and I payed with cash (wczoraj byłem w sklepie i zapłaciłem gotówką) jest to łatwiejsze.

Mówienie po angielsku – jak zacząć?

Jeśli chodzi o wypowiadanie się najważniejsze to … przełamać barierę w sobie. Tj. nie przejmuj się, że na początku to co mówisz będzie brzmiało jak „Kali jeść kali pić”. 99,9% anglików nigdy nie wypowie słowa po polsku, więc tak na prawdę to oni są gorzej wyedukowani niż osoby, które znają zarówno język polski jak i angielski 🙂 Szczególnie, że język polski jest jakieś 100x trudniejszy 😉

Przechodząc do meritum trzeba się przełamać i regularnie po prostu mówić. Najlepiej do osoby, która raz na jakiś czas (ale nie za każdym razem, bo będzie to frustrujące) poprawi. To co polecam to konwersacje przez skype. Lekcje takie kosztują kilkadziesiąt złotych. To od Ciebie zależy, czy będziesz uczyć się gramatyki czy mówienia. Polecam uczyć się mówić, aby przełamywać siebie i nie mieć problemu w realnej sytuacji. Najważniejsze – nie używać polskiego na takich lekcjach.

Skype-swietny-sposob-na-konwersacje-po-angielsku

Osobiście korzystam z usług firmy korkiangielski.pl i rozmawiam +/- raz na tydzień z Magdą Fajkus. W ramach promocji dla kilku pierwszych osób, które zgłoszą się powołując się na Sugestowo.pl otrzyma 50% zniżki na trzy pierwsze lekcje 🙂

Pisanie po angielsku

W przypadku pisania myślę, że jest to najmniej istotna część nauki angielskiego z dwóch powodów:

1)Podczas rozmów kwalifikacyjnych zazwyczaj trzeba porozmawiać po angielsku aby udowodnić, że się zna ten język. Niekiedy rozwiązać zadania w tym języku. Bardzo rzadko trzeba coś napisać.

2)Istnieje pomoc w pisaniu – nazywa się Grammarly. Dzięki niej jeśli nauczysz się mówić i będziesz obcować z pisanym angielskim (książki / napisy po angielsku) to z pomocą tej aplikacji poradzisz sobie w pisaniu po angielsku. W codziennych przypadkach, gdy masz coś napisać masz dostęp do komputera i internetu, więc nie powinno być z tym problemu.

Grammarly-ulatwienie-w-pisaniu-po-angielsku

Jak powstał ten artykuł?

Osobiście przeszedłem mniej więcej taką ścieżkę – tj. uczyłem się języka angielskiego w szkole. Przyznaję nie skorzystałem tyle co mogłem, cóż młody człowiek nie zawsze robi to czego później w życiu potrzebuje. Natomiast po latach na prawdę można nauczyć się języka. Szczególnie polecam z powyższych punktów Murphiego, oglądanie filmów i konwersacje na Skypie. Te trzy rzeczy sprawią, że zaczniesz mówić po angielsku :).

Dodatkowo artykuł skonsultowałem z anglistką, ponadto zaproponowana metoda jest +/- zbieżna z poniższym filmem.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Ciebie przydatny :). Daj znać w komentarzu czy pomógł Ci w efektywnej nauce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *