Który_TV_Kupić_Sierpień_2018

Jaki telewizor kupić? – kompletny przewodnik sierpień 2018r.

Poniżej zobaczysz jaki telewizor wybrać najlepiej, tak abyś nie musiał/a tracić czasu na szukanie :). Zgodnie z ideą Sugestowo ma ułatwiać wybór.

 

Jeszcze na wstępie chciałbym dodać, iż na każdy TV trzeba uważać tj. nawet najdroższy model po przetarciu ręcznikiem papierowym może się porysować (!!!). Producenci oszczędzają na powłoce ochronnej ekranu… Trzeba przecierać czymś delikatnym

 

Podsumowanie – Jaki telewizor kupić – Sierpień 2018

Tak, Sugestowo ma ułatwiać wybór 🙂 Dlatego w skrócie:

  • Mały telewizor do kawalerki: Hitachi 32HB4T61 32″ (829 zł) – Link do sklepu
  • Podstawowy model do domu: Hitachi 43HB5T62 43″ (1199 zł) – Link do sklepu
  • Dobry i duży telewizor (optimum wg. Sugestowo): Samsung UE50MU6102K 50″ (1899 zł) – Link do sklepu
  • Świetny i bardzo duży TV: Samsung UE55MU7002T 55″ (3649 zł) – Link do sklepu
  • Świetny i OLBRZYMI telewizor: Samsung 65MU8002 65″ (5699 zł) – Link do sklepu

 

Podstawowy telewizor do kawalerki

W przypadku małych mieszkań ~30m2 nie warto wstawiać dużego telewizora – może się po prostu nie zmieścić 😉 W takim przypadku rekomenduję model Hitachi 32HB4T61.

Model ten kupisz za 829 zł w sklepie RTV Euro AGD

hitachi-32hb4t61


Tani model do mieszkania

Szukasz po prostu telewizora do domu i nie chcesz wydać zbyt wielu pieniędzy. Jasne 🙂 W takim wypadku polecam model Hitachi 43HB5T62. Kosztuje obecnie 1199 zł w sklepie RTV Euro AGD

Hitachi 43HB5T62


Duży i dobry TV

Nie chcesz aż tak bardzo oszczędzać i szukasz po prostu dobrego modelu? W takim wypadku polecam Samsung UE50MU6102K w cenie 1899 zł w MediaMarkt.

Jest to model wygrywający to zestawienie – optimum między ceną a jakością wg. Sugestowo 🙂

Seria MU jest z 2017r. – jeśli chcesz kupić ten TV lepiej się pospiesz 😉

samsung-tv-mu6102

UWAGA! Nie dopłacaj kilkuset złotych do modelu 55 calowego (tj. UE55MU61xx, czy UE55MU64xx) – ten będzie na matrycy IPS, której jedyną zaletą względem VA są kąty widzenia. Nie polecam też 49 cali – też często są na matrycy IPS.


Bardzo duży i bardzo dobry telewizor

Jeśli wolisz dopłacić do jakości obrazu polecam Samsung UE55MU7002T, ma on matrycę 120Hz co poprawia płynność, szczególnie ważna do oglądania sportu (nie jest to istotne w grach z powodów technicznych). Kosztuje obecnie 3649 zł w MediaMarkt. Nie polecam kupować 49″ wersji modelu 7002T – ma matrycę 60Hz a nie 120Hz.

Seria MU jest z 2017r. – jeśli chcesz kupić ten TV lepiej się pospiesz 😉

Telewizor-samsung-mu7002t


Świetny i OLBRZYMI TV

Szukasz olbrzymiego telewizora ze świetnym obrazem?

Jasna sprawa 🙂 W takim przypadku sugestowo rekomenduje wybór Samsung 65MU8002, kosztuje obecnie 5699 zł w sklepie MediaMarkt. Model jest po prostu świetny, wszystkie recenzje na jakie trafiłem są bardzo pozytywne: HDTV i Rtings

Seria MU jest z 2017r. – jeśli chcesz kupić ten TV lepiej się pospiesz 😉

Telewizor-samsung-mu8002t


Jak dokonać wyboru

W przeciwieństwie do laptopów czy smartfonów, gdzie dokonanie wyboru ma podstawowe punkty odniesienia – np. szybkość procesora, jakość aparatu, wybór TV ma dużo mniej takich pkt. zaczepienia. Oczywiście można mówić o specyfikacji* – typie matrycy, odświeżaniu matrycy, input lagu, kontraście, ale to wciąż nie jest proste. Weźmy np. płynność obrazu, omówioną w tych filmach na YT: https://www.youtube.com/playlist?list=PL_Lv84oYYLR-_iExO6t3N37yeVM_EkEQD Jest to na prawdę trudny aspekt.

To co telewizor na pewno potrzebuje to SmartTV. Często nie ma co oglądać w telewizji a na YouTube zawsze coś się znajdzie ;). Jeśli chodzi o rozdzielczość – 4k czy FullHD, to 4k jest w większości przypadków niepotrzebne – więcej na ten temat tutaj – natomiast coraz mniej telewizorów ma FullHD.

Poza tym w przypadku TV warto wiedzieć, że rozmiar ma znaczenie** – im większy tym lepszy. Trudno jest kupić za duży telewizor, jeśli szukasz informacji nt. rekomendowanej odległości od telewizora, polecanej rozdzielczości itd to polecam ten artykuł.

*Specyfikację telewizorów najlepiej sprawdzać tutaj: http://displayspecifications.com/ katalogi producentów zazwyczaj pomijają istotne informacje.

**Trzeba tylko wziąć poprawkę, że ludzie mogą przestać nam ufać 😉 – tj. Emilie Clarke powiedziała kiedyś „Mój ojciec zawsze mówił – nie ufaj osobie, której telewizor jest większy niż półka z książkami”  Źródło

Stopień trudności wyboru

Moim zdaniem wybór TV w świecie elektroniki jest po prostu NAJTRUDNIEJSZY. Jest trochę testów, ale wciąż zdarzają się takie kwiatki, które są bardzo trudne do przeskoczenia – producenci potrafią do jednego modelu … włożyć dwa różne typy matryc! Tak podstawowy komponent dwóch tych samych modeli może być zupełnie różny… Konkretnie VA lub IPS. Źródła: 1 2

Chyba rozumiem, czemu producent nie chce podać tak podstawowej informacji na oficjalnym czacie:

Typ_Matrycy_Samsung_Oficjalny_Chat

Najchętniej za takie zachowanie nie polecałbym nic firmy Samsung, ale „niestety” umie zrobić dobry sprzęt w dobrej cenie, a dodatkowo ma (prawdopodobnie) najlepszy SmartTV na rynku.

P.S. Wybór był bardzo trudny. Szczególnie w kategorii ~2000 zł. Modele, które były blisko zarekomendowania to:

  • Sony 55XE7005 – słaby smart tv np. nie ma showmaxa
  • Samsung UE58MU6192 – matryca ips
  • Samsung UE55MU6442U – już byłem pewien jego rekomendacji, ale Samsung wkłada różne matryce do modeli MU64xx…
  • Philips 55PUS6561 – mimo, że ma świetne recenzje i może konkurować z modelem UE55MU7002T to zbyt często pojawiają się negatywne informacje nt. serwisowania

Ostatecznie wygrał 50MU6102 – wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jest na matrycy VA tj. 1 2 3

Inne ciekawe materiały:

– Czy potrzeba telewizora 120Hz do grania na konsoli? Nie!

– Jak producenci oszukują: 1 2

Reasumując mam nadzieję, że ten artykuł Ci się podobał i nie musisz już tracić mnóstwa czasu na podejmowanie decyzji 🙂

Chętnie przeczytam Twój komentarz. A może znajomy szuka telewizora? Prześlij mu link do tego wpisu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *