Kamera_sportowa_Sugestowo

Kamerka sportowa – jaką wybrać?

Szukasz kamerki sportowej? Super!

Sugestowo to serwis, gdzie odpowiadam konkretnie jaki model wybrać. Nie musisz już czytać miliona różnych poradników z których niewiele wynika. Ale do rzeczy – rekomenduję model Yi Lite dostępny w sklepie Xkom w cenie 539 zł, w zestawie wodoodporna obudowa!

Poniżej jak prezentuje się ten model jak i rozwinięcie tematu kamer sportowych. Zachęcam do przeczytania 🙂

Yi_Lite_wraz_z_wodoodporna_obudowa

Kamerki sportowe

Kamerki sportowe to urządzenia służące do nagrywania video. Mimo, iż często potrafią robić zdjęcia to nie służą do tego. Jak wskazuje nazwa bardzo często są stosowane do nagrywania wyczynów sportowych, choć coraz częściej używa się ich również do nagrywania filmów z wakacji.

1080p / 4k

Na początku warto zaznaczyć, że jakakolwiek rozdzielczość (czy to 4k, czy 1080p) aby dobrze wyglądać musi był płynna, co oznacza min. 24 klatki / sekundę. Wśród kamer panuje trend 4k. Jak najbardziej go rozumiem! 4k to znacznie wyższa rozdzielczość niż 1080p, a co za tym idzie lepiej wyglądające video.  Pytanie tylko jak chcesz z tego skorzystać? Film 4k zajmuje ok. 370 MB/minutę podczas gdy 1080p ok. 130 MB. Zakładając film 10-cio minutowy jest to ok. 3 vs 1 GB. Patrząc na to, że dyski SSD są coraz popularniejsze ma to znaczenie. Sam zmieniłem ostatnio dysk HDD 1TG na SSD 240 GB. Komputer przyspieszył wielokrotnie. Natomiast mam znacznie mniej miejsca.

Przechodząc do meritum – zakładam, że film jaki chcesz kręcić nie będzie służył do pokazu jakości video tylko uwiecznienia chwil. I tak najważniejsze będą emocje jakie mu towarzyszą 🙂 Dlatego moim zdaniem 1080p jest wystarczające i jeszcze długo takie będzie.

A może smartfon?

Dobrym pytaniem jest sensowność kamerki sportowej w dzisiejszych czasach, gdy kamerę masz w kieszeni. Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta – jeśli znalazłeś się tu bo szukasz konkretnie kamerki sportowej to rozumiesz do czego ma Ci służyć 🙂

Jeśli jednak znalazłeś się tu przypadkiem, to rekomenduję dołożenie pieniędzy na droższy telefon, który automatycznie będzie miał lepszy aparat i kręcił lepsze filmy.

Dodatki do kamer sportowych

Moim zdaniem siła kamerek sportowych leży w dodatkach jakie możemy do nich kupić, głównie w trzech dodatkach tj.

 • Gimbal (stabilizator) do noszenia
 • Wodoodporna obudowa
 • Mocowanie do kasku / ubrania + gimbal mocowalny

Gimbal to noszony statyw, który znacznie redukuje wstrząsy spowodowane np. chodem, biegiem etc. Wygląda on np. tak:

Gimbal_stabilizator

Spełnia dwie główne funkcje – tj.

 • stabilizacja
 • płynny obrót kamerki, sterowany joystickiem

Jeśli kamerkę będziesz używał do upamiętnienia chwil z wakacji Gimbal jest praktycznie niezbędny. W przypadku Gimbala warto tak zamocować kamerkę, aby był on wyważony. Dzięki temu będzie zużywał mniej energii do utrzymywania stabilnie urządzenia / ruszania kamerą.

 

Bez Gimbala

Z Gimbalem

 

Wodoodporna obudowa – tutaj raczej nie trzeba tłumaczyć, ważne aby można było dokupić takową / była w zestawie.

Mocowanie do kasku/ubrania/nart – to o tyle istotne, że jak sama nazwa wskazuje kamerka sportowa często służy do nagrywania … sportu. Podczas jazdy na nartach nie ma możliwości trzymać jej w ręce. Dlatego mocuje się ją np. do kasku. Osobiście nie wiem, gdzie najlepiej zamocować kamerkę. Istnieją głosy, że wypadek Michaela Schumachera na nartach miał tak poważne skutki przez zamocowanie kamerki sportowej na kasku (źródło1) są jednak nowsze artykuły, które nie potwierdzają tych informacji (źródło2). Niestety nie jest łatwe dojść prawdy w takim wypadku. To co rekomenduje Sugestowo to podejście do tematu z głową i w przypadku np. jazdy na nartach rozważyłbym montaż do samych nart 🙂

Jaka kamerka sportowa?

Reasumując kamerka sportowa, aby była wartościowa powinna:

 • kręcić ładne video
 • wytrzymywać możliwie długo na baterii
 • mieć możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów/mieć je w zestawie

Klikając na poniższe logo sklepu przejdziesz do rekomendowanego modelu kamery sportowej Yi Lite w cenie 539 zł. Wodoodporna obudowa w komplecie!

x-kom-logo-sugestowo

Oczywiście jest mnóstwo innych modeli, które są również bardzo dobre. Natomiast po sprawdzeniu za i przeciw Sugestowo rekomenduje konkretny model. Tak abyś nie musiał/a szukać sam – zgodnie z ideą sugestowo 🙂

Do prawidłowego działania kamery potrzebujesz jeszcze kartę MicroSD. Poniższe zdjęcie skieruje Cię na odpowiedni model tj. Kingston 32GB microSDHC Class10 w cenie 52 zł.

Kingston_32GB_microSDHC_Class10

Dodatkowo, jeśli planujesz kręcić filmy z wakacji Sugestowo rekomenduje zakup gimbala FeiyuTech G5 v2 w cenie 599 zł. Poniższe  logo skieruje Cię do tego modelu.

x-kom-logo-sugestowo

Podsumowanie

Cały zestaw tj.

 • Kamerka sportowa Yi Lite wraz z obudową wodoodporną (539 zł)
 • Karta pamięci 32 GB (52 zł)
 • Gimbal (599 zł)

Kosztuje 1190 zł. Zdecydowanie nie jest to niska kwota. Dlatego zastanów się dwa razy, czy jest Ci on potrzebny. Jeśli tak to śmiało zakup polecany model – jakość jest po prostu wystarczająca do domowych zastosowań 🙂

 

Zapraszam do komentarzy i przy okazji bardzo dziękuję za podniesienie tematu kamerek sportowych przez Rafatusa w jednym z ostatnich wpisów 🙂

 

Pisząc niniejszy artykuł miałem duży dylemat, czy nie lepszym wyborem jest Xiaomi Mijia mini 4k. Więcej na ten temat w komentarzach poprzedniego wpisu nt. czytania książek po angielsku.

Źródło1: http://www.sport.pl/F1/1,96296,15473632,F1__Kamera_na_kasku_Schumachera_zadzialala_jak_mlotek.html

Źródło2: https://sportowefakty.wp.pl/formula-1/655455/trzy-lata-od-wypadku-michaela-schumachera-wiecej-pytan-niz-odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *