Nawigacja_Samochodowa_NavRoad_ENOVO_S6

Niedroga nawigacja samochodowa (Polska) – Kwiecień 2017

W komentarzu ostatniego wpisu pojawiło się zapytanie o to jaka nawigacja samochodowa będzie dobra, przy budżecie ok. 300 zł. Postaram się znaleźć najlepsze rozwiązanie 🙂

 

Jakie mapy do nawigacji?

Poszukiwania nawigacji samochodowej należy zacząć od producenta map. Najlepsze mapy dla Polski to zdecydowanie AutoMapa, natomiast do codziennych zastosowań sprawdzą się też:

  • TomTom
  • Google Maps

 

To czego na pewno nie polecam to mapy noname dodawane gratis do nawigacji, dodatkowo kuszące bezpłatnymi aktualizacjami dożywotnio. Inne nie polecane mapy to MapaMap, czy Navigator. Wybór jest prosty – jeśli potrzebujesz najlepszą mapę Polski – tylko AutoMapa. Nie jest ona aż tak droga – w koszcie nawigacji ok. 100 zł (różnica między ceną tej samej nawigacji z AutoMapą i bez) + aktualizacja roczna ok. 80 zł.

Oczywiście można znaleźć wersję piracką oprogramowania w internecie, ale to jest rozwiązanie które zajmuje więcej czasu i energii niż kwoty jakie trzeba wydać na oryginał.

 

 

Którego producenta nawigacji wybrać?

Kolejnym parametrem jest firma produkująca nawigację. Nie polecam firm typu GoClever, Lark, Manta. Te nawigacje po prostu nie będą dobrze działać. Z zebranych w internecie opinii i własnych doświadczeń mogę polecić NavRoad.

 

Jaką nawigację wybrać?

Wg. Sugestowo najlepszym wyborem będzie NavRoad ENOVO S6 z mapami AutoMapa Polska dostępny za 319 zł. Kliknięcie loga allegro skieruje wprost na aukcję. Oferta jest bardzo dobra. Standardowa cena to ok. 360 zł.

allegro-logo-sugestowo

Nawigacja_Samochodowa_NavRoad_ENOVO_S6_z_AutoMapa

Model Enovo S6 jest bardzo dobry – sprawnie wyłapuje GPS, działa szybko i jest niedrogi. W proponowanej aukcji ma najlepsze mapy, czyli zgodnie z tym co pisałem na początku: AutoMapa.

Wady?

Tak na prawdę jedyną jest brak bluetooth. W związku z tym brakiem nie da się nawigacji sparować z telefonem, tak aby przekazywać jej dane z internetu. Takie połączenie daje nawigacji dane „real time” z tego gdzie są np. korki/wypadki. Oczywiście nie ma co przesadzać – AutoMapa i bez tego radzi sobie świetnie 🙂 (posiada dane historyczne o korkach wbudowane w nawigację).

 

Czy na prawdę potrzebuje nawigacji samochodowej?

Prosta odpowiedź na to pytanie: NIE!

Niniejszy wpis powstał tylko jako odpowiedź na zapytanie użytkownika.

Jeśli masz dobry smartphone, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie po prostu używanie aplikacji GoogleMaps lub AutoMapa. O tym jak używać takiej nawigacji w jednym z kolejnych wpisów 😉

Główne wady nawigacji jako dodatkowego urządzenia to:

  • Konieczność pamiętania o nim
  • Kolejny sprzęt do ładowania (inny kabel niż do telefonu)
  • (!) Konieczność aktualizacji map. To jest na prawdę „upierdliwe”. W przypadku map online na telefonie nie ma takiej potrzeby.

W związku z tym zapraszam do zapoznania się z dwoma innymi wpisami tj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *