google_cardboard_virtual_reality_Sugestowo

Virtual Reality – Cardboard – pomysł na efektowny prezent

W związku ze zbliżającym się okresem Mikołajek jak i Świąt Bożego Narodzenia tradycją jest dawanie sobie prezentów. Jednym z pomysłów jest zaskoczenie znajomych czy rodziny jest wprowadzenie ich w świat najnowszych technologii – Virtual Reality za … 35 zł 🙂

 

Czy chciałbyś np:

  • odwiedzić Egipskie piramidy
  • zobaczyć największy wodospad na świecie
  • przejechać się na kolejce górskiej
  • sprawdzić wystrój mieszkania przed remontem
  • zaskoczyć znajomych

 

I to wszystko bez wychodzenia z domu?

Rozwiązaniem jest:

Cardboard – Virtual Reality

Chwila wyjaśnienia:

Virtual Reality to nazwa technologii, która pozwala na widzenie świata w 3D na ekranie np. smartphona, natomiast Cardboard to jedno z najtańszych urządzeń (najtańsze od ok. 15 zł) dających taką możliwość. Cardboard to po angielsku … tektura i z tego właśnie materiału wykonane są najtańsze google przeznaczone do wirtualnej rzeczywistości.

 

Łatwiej niż opisywać czym jest VR jest przedstawić to na filmie:

Jak widzisz chodzi o to, że zakładasz specjalne google (te powyżej to topowy model, ale w tańszych efekt jest bardzo zbliżony) a następnie możesz obracać głową i jednocześnie obracać obrazem. Jesteś niejako w centrum akcji.

 

Do czego tak na prawdę używa się tej technologii?

Obecnie głównie do … robienia wrażenia na znajomych ;). Natomiast można tego używać na poważnie do planowania rozkładu mieszkania. Chyba najbardziej zaawansowaną technicznie aplikacją w tym zakresie jest Planer 5D. Jest to darmowa aplikacja umożliwiająca najpierw rozplanowanie mieszkania a następnie obejrzenie go w 3D. Na poniższym video od 40sec. widać jak po ustawieniu mebli w aplikacji można wirutalnie (w 3D) „przejść” się po mieszkaniu :).

Co trzeba mieć aby zacząć zabawę?

Do rozpoczęcia zabawy potrzebne są 3 rzeczy:

  • Google VR
  • Smartfon
  • Aplikacja np. Google Cardboard

 

Zakładam, iż posiadasz telefon z dotykowym ekranem. Dlatego pozostaje zakup samych googli, aplikacja jest oczywiście darmowa. Na początek proponuję wybrać coś sprawdzonego, aby przekonać się co to za technologia. Proponuję Google Cardboard 2.0 – są one wykonane z tektury, natomiast mają duże soczewki (główna zaleta w porównaniu do wersji 1.0) dlatego obraz jest lepszy niż w poprzedniej generacji. Za tytułowe 15 zł można znaleźć właśnie wersję 1.0

 

google_cardboard_2_sugestowo_Virtual_Reality

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *